Kalendarium

Kalendarz imprez

Zdrowie

MAMMOBUS

Dzisiaj 16 KWIETNIA br. słońce zaświeciło dla Pań z Gminy Zbąszynek. Mammobus już oczekuje przy Przychodni ul. Długa 1. Wszystko sprawdzone. Zgodnie z zaproszeniami liczymy na 100% frekwencję. Nie przegap zaproszenia. Lepiej się badać niż leczyć.
Bezpłatny program profilaktyki raka piersi; Każda kobieta może skorzystać z bezpłatnej mammografii bez żadnego skierowania, jeśli: jest w wieku 45-74 lata i  nie miała wykonanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat w ramach NFZ.
  • Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet.
  • Rocznie w Polsce dowiaduje się o nim ok. 20 tysięcy kobiet.
  • Rak szyjki macicy jest wykrywany u ok. 3 tysięcy pań rocznie. Stanowi ponad 10% nowotworów u kobiet.
  • Zmiany nowotworowe wykryte na wczesnym etapie dają szansę na wyleczenie, dlatego tak ważne są regularne badania profilaktyczne.
 
PRZYPOMINAMY TAKŻE:
Od 1 listopada 2023 r. program profilaktyki szyjki macicy obejmie kobiety od 25 do 64 roku życia.
Na profilaktyczną cytologię nie trzeba skierowania. Badanie jest bezpłatne, finansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia.
Panie powinny robić profilaktyczne badania cytologiczne:
  • co trzy lata
  • co roku u kobiet obciążanych czynnikami ryzyka (tzn. zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immunosupresyjne, zakażonych HPV — typem wysokiego ryzyka).
Rak szyjki macicy na wczesnym etapie jest wyleczalny w 99% przypadków.

CHOROBA PARKINSONA - 11.04.2024

Naukowcy biją na alarm - starzenia się społeczeństwa wywołuje tsunami chorób neurologicznych. JEDNĄ Z NICH JEST CHOROBA PARKINSONA. Każdego roku 11 kwietnia, czyli w dniu urodzin dr. Jamesa Parkinsona, mówi się o niej więcej, aby lepiej zrozumieć to schorzenie oraz uzmysłowić ludziom, jak mocno zmienia ono życie chorego oraz jego najbliższych.
 
Od kilku dekad obserwujemy postępujący proces starzenia się naszego społeczeństwa. Według prognozy ONZ na lata 2000-2050 liczba Polaków w wieku 60-64 wzrośnie o ponad 50%. Będzie się to wiązało ze wzrostem częstotliwości występowania schorzeń mózgu, określanych mianem chorób neurodegeneracyjnych. Jedną z nich jest choroba Parkinsona. Na całym świecie żyje z nią ponad 10 milionów osób, a w Polsce ok. 80 000 – 100 000, przy czym jej zaawansowane stadium ma ok. 20%.
Oprócz stosowania zaawansowanych terapii trzeba pamiętać o holistycznym podejściu do pacjenta. Potrzebna jest współpraca neurologa z neurochirurgiem, neuroradiologiem, neuropsychologiem, czasami psychiatrą, na pewno z fizjoterapeutą, logopedą, dietetykiem, pielęgniarką parkinsonowską. To schorzenie można nazwać modelowym do wdrożenia programu kompleksowej – tzn. we wszystkich wymienionych wymiarach – opieki nad chorym. Tylko taki system opieki zapewni lepszą jakość życia chorego, a co za tym idzie również opiekuna – twierdzi prof. Jarosław Sławek, kierownik Oddziału Neurologicznego i Udarowego Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku, były prezes zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, profesor na Wydziale Nauk o Zdrowiu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
 
Od dwóch lat chorzy, których choroba weszła w zaawansowane stadium i którzy odczuwają spadek skuteczności dotychczasowych terapii doustnych, mogą korzystać ze wsparcia jakie oferuje Ogólnopolska Infolinia dla Osób z Zaawansowaną Chorobą Parkinsona. 500 990 363 to numer obsługiwany przez wykwalifikowane osoby w dni robocze, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 10:00 do 14:00. Narzędzie to stworzone zostało również dla opiekunów i lekarzy, którzy nie wiedzą jak poprowadzić pacjenta w zaawansowanym stadium choroby.
 
Postępujący problem
Choroba Parkinsona jest postępującą, neurodegeneracyjną chorobą mózgu. Naukowcy nie znaleźli jeszcze dokładnych przyczyn wywołujących ją, a tym samym nie znaleźli lekarstwa, które mogłoby ją wyleczyć. Podstawową cechą choroby jest uszkadzanie komórek nerwowych, a dokładniej neuronów dopaminergicznych, w części mózgu zwanej istotą czarną. Impulsy nerwowe przekazywane z istoty czarnej są odpowiedzialne za zależną od naszej woli pracę mięśni i koordynację ruchową. Taki proces niszczenia, rozłożony w czasie, skutkuje ok. czterdziestoma objawami w postaci np. drżących dłoni, zaburzenia snu, obniżonego nastroju, mikrografii, bólu, stanu jelit, zaparć. To co ważne niejednokrotnie pierwszymi objawami choroby Parkinsona są zaburzenia węchu i wspomniane zaparcia przez co niektórzy naukowcy twierdzą, że choroba ta ma swój początek nie w mózgu, ale w jelitach.
Przebieg choroby można podzielić na trzy fazy:
  •  utajony rozwój choroby, który może trwać 10-15 lat. Organizm nie daje objawów typowych dla choroby, która w międzyczasie wyniszcza struktury mózgu, powodując jego degenerację. Zniszczeniu ulega ok. 50-60 % neuronów produkujących dopaminę, w skutek czego chorzy zaczynają mieć nasilające się objawy takie jak zaburzenia ruchu, drżenie spoczynkowe, ślinotok oraz kłopoty z mówieniem,
  • „miesiąc miodowy”, podczas którego organizm chorego bardzo dobrze odpowiada na leczenie farmakologiczne,
  • zaawansowane stadium, czyli pacjent zwykle 5 razy dziennie lub więcej przyjmuje doustnie lewodopę, 2 godziny w ciągu dnia lub więcej ma stan off, czyli stan gorszego samopoczucia charakteryzujący się sztywnościami, spowolnieniem, drżeniem, 1. godzinę dziennie lub więcej doświadcza kłopotliwych dyskinez. Wówczas należy przedsięwziąć wszystkie kroki dążące do szybkiego, medycznego rozpoznania i skierowania chorego na odpowiednią terapię.
Statystycznie choroba Parkinsona częściej dosięga mężczyzn aniżeli kobiet i rozpoczyna się zwykle powyżej 50. roku życia.
Niestety z tą jednostką chorobową mierzą się już nawet osoby po 25 roku życia. Parkinson całkowicie zmienia życie pacjentów – zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Utrudnione, codzienne funkcjonowanie działa negatywnie na samopoczucie osoby dotkniętej tą chorobą. Ale nie tylko. Choroba Parkinsona to choroba całej rodziny, która często pomimo dobrych chęci nie do końca wie, jak właściwie pomóc pacjentowi. Oprócz leczenia trzeba zadbać chociażby o unikanie sytuacji stresowych, co jest szczególnie ciężkie. Uważa się, że ze względu na zachowaną pełną świadomość choroby, znaczny odsetek pacjentów z chorobą Parkinsona cierpi na depresję – mówi Wojciech Machajek, wiceprezes Fundacji Chorób Mózgu.
 
Standardy leczenia oraz wsparcia
Obecne leczenie choroby Parkinsona mimo, że nie przyczynowe, znacznie wydłuża życie chorych, a szczególnie poprawia jego jakość.

BADANIA MAMMOGRAFICZNE

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

1Galeria zdjęć: Badania mammograficzne

Warto rozmawiać

Burmistrz Zbąszynka uczestniczył w prezentacji tomografu komputerowego zakupionego przez Gminę Zbąszynek dla Sikora Clinic sikoraclinic w Przychodni w Zbąszynku przy ul. Długiej 1. Przy okazji odebrał podziękowanie za wspieranie działań technologicznych wpywających na jakość badań stomatologicznych. Spotkanie było także okazją do rozmów na temat współpracy Gminy Zbąszynek, Sikora Clinic i Nowego Szpitala w Świebodzinie. Przebiegło w bardzo konstruktywnej atmosferze.
Ustalono wspólne  działania  w zakresie organizacyjnym i logistycznym wpływające na jakość przyjęć i leczenie pacjentów. Partnerzy uzgodnili stałe kontakty w tym obszarze.
Jednocześnie informujemy Państwa, że Sikora Clinic złożył wniosek do LOW NFZ w Zielonej Górze na przyjęcia pacjentów ze środków publicznych NFZ. Obecnie trwa weryfikacja wniosku. Po pozytywnej akceptacji i podpisaniu umowy rozpocznie się proces rejestracji pacjentów. O terminie rejestracji będziemy powiadamiać mieszkańców poprzez stronę internetową  www.zbaszynek.pl  oraz sikoraclinic.
 
 
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

5Galeria zdjęć: Tomograf

14 LUTEGO - POMAGAJMY

14 lutego obchodzimy nie tylko Walentynki, ale również DZIEŃ CHORYCH NA PADACZKĘ. Święty Walenty jest patronem zakochanych, ale i osób chorych na padaczkę (epilepsję),czyli tzw. chorobę świętego Walentego. To najczęstsza choroba mózgu. Choruje na nią ok. 400 tysięcy Polaków. Mało kto wie, że na tę kłopotliwą przypadłość cierpieli także Ludwig van Beethoven, Fiodor Dostojewski, George Byron, Graham Green, Juliusz Cezar, a także Napoleon Bonaparte.
Padaczka  (epilepsja) charakteryzuje się występowaniem tzw. napadów padaczkowych, które polegają na nagłym wystąpieniu zespołu objawów somatycznych. Do klasycznych objawów zaliczamy: naprężenie ciała, wygięcie w łuk, drgawki, szczękościsk, ślinotok, bezwiedne oddanie moczu, utratę przytomności. Typowy atak trwa około 3 minut. Poza najczęstszymi objawami bardzo często można spotkać objawy częściowe albo objawy nietypowe, np. napady ruchowe (tylko drżenie kącika ust, kciuka), napady czuciowe (tylko mrowienie pewnych części ciała), napady wegetatywne (np. nadmierne wydzielanie śliny), napady nieświadomości (charakteryzują się tylko krótkotrwałą utratą świadomości).
U dzieci napady mogą się pojawić od pierwszego dnia ich życia. Zwykle u noworodków i niemowląt padaczka jest dodatkowym objawem zespołu chorób. Ataki u dzieci są bardzo zróżnicowane. Mogą to być regularnie występujące napięcia, drgawki albo utrata świadomości. Dzieci w wieku 6-9 lat, najczęściej mają wyłączenie świadomości na około 10 sekund, czasami może temu towarzyszyć mruganie powiek albo ruchy głową. Rodzicom jest trudno je zidentyfikować, ponieważ jest to wiek, kiedy dzieci "zamyślają się". Wspólną cechą wszystkich ataków jest to, że są napadowe, trwają krótko i są powtarzalne.
Choroba może pojawić się w każdym wieku, dotychczas w 80 proc. wypadków, rozpoczynała się przed 20. rokiem życia. Obecnie tendencja się zmienia, epileptolodzy notują coraz częściej ataki u osób powyżej 60. roku życia. Przyjmuje się, że w Polsce padaczkę ma ok. 400 tys. osób, co stanowi 1 proc. społeczeństwa.
Osoby chore na padaczkę ciągle spotykają się z odrzuceniem, niezrozumieniem i izolacją. Dlatego zdarza się, że chcąc ustrzec się przed nieprzychylną postawą społeczeństwa, chorzy lub ich rodziny nie informują o chorobie nauczycieli, wychowawców czy pracodawców.
Przyczyny występowania padaczki są różnorodne, zarówno wrodzone, jak i nabyte, ale w większości przypadków są nieznane. W rzadkich przypadkach są to przyczyny genetyczne. Do najczęstszych przyczyn padaczki zalicza się: urazy czaszki, zwłaszcza z utratą przytomności, uszkodzenia mózgu w okresie życia płodowego, uszkodzenia mózgu w czasie nieprawidłowo przebiegającego porodu, guzy mózgu, choroby naczyniowe, infekcję mózgu lub opon mózgowych, uwarunkowania genetyczne dziedziczenie.
Rozróżniamy padaczkę objawową i padaczkę objawową o nieustalonej przyczynie. W pierwszej grupie można wyróżnić między innymi: padaczkę pourazową, alkoholową, wieku starczego czy uogólnioną. Natomiast w przypadku padaczki objawowej o nieustalonej przyczynie, atak pojawia się nieoczekiwanie, wywołany np. światłem stroboskopowym na dyskotece, dźwiękiem o pewnej częstotliwości, stresem, wzruszeniem itp.
CO NALEŻY ZROBIĆ, GDY JESTEŚ ŚWIADKIEM NAPADU PADACZKOWEGO:
  • ułożyć chorego na boku by uchronić go przed zakrztuszeniem się, jeśli nie jest możliwe ułożenie chorego w tej pozycji, pozostawić na plecach;
  • ochronić (szczególnie głowę i kręgosłup) przed okaleczeniem o okoliczne przedmioty, czyli np. przytrzymać z boku rękami; nie należy podnosić głowy chorego;
  • ułatwić oddychanie, np.: rozpiąć pasek czy kołnierz koszuli;
  • sprawdzić, czy podczas napadu nie było mimowolnego oddania moczu (lub kału) i adekwatnie pomóc choremu;
  • zachować spokój;
  • wezwać lekarza lub pogotowie ratunkowe.
CZEGO NIE WOLNO ROBIĆ, GDY JESTEŚ ŚWIADKIEM NAPADU PADACZKOWEGO:
  • nie przenosić chorego;
  • nie szarpać chorego ani klepać po twarzy;
  • nie wkładać niczego pod głowę (koca, poduszki, kurtki itp.) – grozi to zapadnięciem się języka i utrudnieniem oddychania;
  • nie otwierać siłą zaciśniętych szczęk;
  • nie wkładać niczego choremu do ust;
  • nie powstrzymywać na siłę drgawek;
  • nie używać siły wobec chorego, podczas napadu  chory ma zawężoną świadomość i może reagować na to agresją;
  • nie stosować sztucznego oddychania, na początku dużego napadu padaczkowego chory może przez pewien czas nie oddychać (20−30 sekund) – jest to normalne;
  • nie podawać nic do picia.
Pamiętajmy, aby nie bać się reagować. Nasza pomoc może ochronić zdrowie, a nawet życie chorego!!!

EDUKACJA PRZEDPORODOWA

Pani położna rodzinna JUSTYNA GOŁEK zaprasza panie w ciąży na spotkanie edukacyjne, przedporodowe, które odbędzie się 25 stycznia br. o godz. 16:00 w Pizzeria Colosseum w Zbąszynku. WARTO przyswoić sobie wiedzę i umiejętności w tym bardzo ważnym okresie życia kobiety i dziecka. Ojciec dziecka powinien zrobić wszystko, aby partnerka mogła udać się na takie edukacyjne spotkanie. ZAPRASZAMY i do zobaczenia.

SZKOŁA RODZENIA

Szkoła Rodzenia „RAZEM” powstała, aby pomagać przyszłym rodzicom w przygotowaniach do narodzin oraz opieki nad ich upragnionym dzieckiem. Edukacja przedporodowa obejmuje praktyczne i teoretyczne przygotowania do porodu, połogu, karmienia piersią i rodzicielstwa. Dzięki szkole rodzenia przyszli rodzice poszerzają swoją wiedzę z zakresu rozwoju oraz pielęgnacji noworodka. Udział przyszłego taty w zajęciach zwiększy jego świadomość w przeżywaniu ciąży, porodu i połogu. Możliwość nawiązania kontaktu z innymi parami, oczekującymi dziecka pozwoli na dzielenie się swoimi doświadczeniami, obawami, ale także może zaowocować przedłużeniem tych znajomości w przyszłości. Wiedza zdobyta podczas szkoły rodzenia zapewnia lepsze przygotowanie się do porodu.
Zajęcia szkoły rodzenia standardowo odbywają się w każdy czwartek od 16:30-18:00.
Szkoła rodzenia mieści się w budynku szpitala na III piętrze. Do szkoły można chodzić już od 26/28 tygodnia ciąży.
Zapisy pod nr telefonu: 41 240 2154, 508298445. Plakat w załączeniu.

Załączniki

SIKORA CLINIC ZAPRASZA

  • 15 kwietnia br. po półtorarocznej przerwie spowodowanej zakończeniem działalności gabinetów stomatologicznych, pierwsi pacjenci rozpoczęli leczenie zębów w gabinetach SIKORA CLINC w ramach świadczeń ze środków NFZ. Do czerwca tego roku przyjmowanych będzie tygodniowo ok. 50 osób. Właściciel kliniki oraz Burmistrz Zbąszynka zabiegają, aby od czerwca zwiększyć kontrakt z NFZ, tym bardziej, że obecnie trwa remont pomieszczeń pod kolejny gabinet stomatologiczny.
    Planowane jest także spotkanie Burmistrza Zbąszynka i Właściciela SIKORA CLINIC z dyrektorami szkół w celu określenia możliwości organizacyjnych do objęcia leczeniem jak największej liczby dzieci.
 
  • W Przychodni w Zbąszynku, 18 grudnia br. odbyła się miła uroczystość związana z zakończeniem remontu gabinetów stomatologicznych i otwarcie działalności SIKORA CLINIC. W spotkaniu udział wzięli Włodarze Gminy Zbąszynek, Wiesław Czyczerski oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Mazur, Wykonawca remontu Marek  Muńko, nowy Najemca wyremontowanych pomieszczeń Damian Sikora - właściciel podmiotu medycznego SIKORA CLINIC wraz z personelem: lekarką stomatologii Eleną Bogaczewą i licencjonowaną higienistką stomatologiczną Natalią Dudek. Przybyli także: prezes zarządu LLP sp. z o.o. Jakub Lelito, kierowniczka OPS w Zbąszynku Katarzyna Rucioch, przedstawicielka Szkoły Podstawowej w Kosieczynie Maria Dobry, przedstawicielka Rady Seniorów Gminy Zbąszynek Wanda Heppel, pracownicy Urzędu Miejskiego: Patrycja Lisek, Hubert Cichy i Krzysztof Krzywak.
Wiesław Czyczerski wyraził zadowolenie z tak sprawnie przeprowadzonego remontu. Podziękował wykonawcy i wszystkim, którzy brali udział w tym projekcie. Efekt jest wyśmienity. Na pewno powinien zadowolić klientów i pacjentów korzystających z oferty kliniki. Jest to kolejne dobre dzieło zrealizowane w Zbąszynku i to w czasie, gdy miasto obchodzi swoje 100 urodziny.
Następnie odbyło się uroczyste wręczenie klucza do wyremontowanych pomieszczeń kliniki.  Damian Sikora zaprosił zaproszonych gości do wnętrza kliniki. Przedstawił plany działania firmy SIKORA CLINIC. Docelowo będą świadczone usługi w ramach kontraktu z NFZ oraz prywatne. Klinika posiada bardzo nowoczesny sprzęt. Zatrudniać będzie kilku lekarzy. Prowadzić będzie oprócz świadczeń stomatologicznych także usługi w ramach medycyny estetycznej.
Krzysztof Krzywak – koordynator ds. ochrony zdrowia zachęcał zaproszonych gości, aby stali się ambasadorami SIKORA CLINIC, a także korzystali jako klienci z dobrodziejstwa stomatologii i medycyny estetycznej na miejscu w Zbąszynku.
Jan Mazur życzył nowej kadrze satysfakcji w codziennej pracy, a technologie stosowane w stomatologii rozwijały się tak, by ułatwiały Wam pracę, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższej jakości świadczonych usług. Liczymy na duży odzew i korzystanie z dobrodziejstwa fachowej i profesjonalnej usługi na miejscu w Zbąszynku. Zapraszamy oczywiście wszystkich chętnych spoza naszej Gminy.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

24Galeria zdjęć: Stomatologia

14 LISTOPADA - Światowy Dzień Cukrzycy.

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą i nieuleczalną. Możesz ograniczać jej skutki, jednak musisz się stale kontrolować i obserwować swój organizm. Zmień tryb życia, zadbaj o właściwą dietę i ruch.
Zgodnie z raportem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) cukrzyca jest główną przyczyną ślepoty, niewydolności nerek, zawałów serca, udaru mózgu i amputacji kończyn dolnych. Jest też siódmą najczęściej występującą przyczyną zgonów. Pocieszające jest to, że jako pacjenci mamy wpływ na to, jak cukrzyca się rozwija, nie jesteśmy bezradni.
Jeśli masz cukrzycę, możesz nauczyć się z nią żyć i powstrzymywać jej rozwój. Przestrzegaj zaleceń na temat przyjmowania doustnych leków oraz insuliny (jeśli zostanie Ci przepisana), systematycznie się badaj i zmień tryb życia.
Burmistrz Zbąszynka, życzy wszystkim chorującym na cukrzycę wytrwałości w postanowieniach i zdrowia.
 
Więcej informacji w załączeniu.
czytaj dalej

MOVEMBER 2023

Burmistrz Zbąszynka w ramach kampanii Movember 2023 zaprasza panów 50+ z Gminy Zbąszynek na bezpłatne badania antygenu prostaty PSA. Kupony na badania wydawane będą  od poniedziałku 6 listopada do 17 listopada w godz. 8:00-10:00 oraz od 12:00-15:30. Ilość badań ograniczona.
 
Listopad został uznany na całym świecie miesiącem solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jąder. Nie bez przyczyny właśnie na ten miesiąc przypada kampania Movember 2023 (tzw. Wąsopad). Akcja społeczna została zapoczątkowana w 1999 roku w Australii i swoim zasięgiem objęła niemalże cały świat. Na czym polega Movember czyli Międzynarodowy Miesiąc Walki z Męskim Rakiem i dlaczego mężczyźni zapuszczają w listopadzie wąsy? W listopadzie wiele mówi się na temat profilaktyki przeciwnowotworowej, potencjalnych objawów związanych z rozwojem „męskich” nowotworów oraz diagnostyki i badań genetycznych dotyczących zwiększonej predyspozycji do zachorowania na raka jądra czy nowotwór prostaty.
Termin Movember powstał w wyniku połączenia dwóch wyrazów moustache – wąsy oraz November – listopad. Celem kampanii Movember jest zmiana oblicza męskiego zdrowia, natomiast wąsy, które przez twórców zostały ustanowione symbolem kampanii, mają ową zmianę oblicza komunikować. Luźna i zabawna forma kampanii sprzyja podejmowaniu trudnych i ważnych tematów. Idea kampanii Movember jest prosta – przez cały listopad mężczyźni zapuszczają wąsy, nie tylko na znak solidarności, ale również aby wzbudzić ciekawość otoczenia oraz zapoczątkować dyskusję na temat profilaktyki oraz zachorowalności na nowotwory prostaty oraz jąder.
Rak jądra cechuje się dość dobrym rokowaniem. Liczy się jednak czas wykrycia choroby i szybkie rozpoczęcie terapii. Niestety wciąż jeszcze zdarza się, że chory mężczyzna nie przyznaje się do obecności guza lub go bagatelizuje.
Celem kampanii  jest przebicie się do świadomości mężczyzn, jak również ich bliskich,
próba wytrącenia z natłoku codziennych spraw oraz przypomnienie, że najważniejsze jest zadbanie o własne zdrowie.
O ile kampanie promujące profilaktykę nowotworów kobiecych (na czele z rakiem piersi) w pełni zaaklimatyzowały się w Polsce i na świecie, o tyle w przypadku nowotworów na które chorują mężczyźni, nadal mówi się o nich zbyt mało. A statystyki nie pozostawiają złudzeń.
 
Kampania Movember w Polsce, poza oczywistym aspektem profilaktycznym, posiada jeszcze jeden nieoceniony walor. Buduje nastrój wsparcia społecznego oraz psychologicznego, które stanowią istotny element działań terapeutycznych oraz psychoedukacyjnych. Sprzyja nie tylko zrozumieniu, ale również daje przyzwolenie na mówienie o rzeczach, które mogą zostać uznane za trudne albo wstydliwe. Tak jest w przypadku nowotworów gruczołu krokowego oraz raka jąder, gdzie trudności w mówieniu o chorobach dotyczą przede wszystkim dwóch aspektów. Po pierwsze, wspomniane nowotwory dotyczą sfery seksualności, o której przyjęło się nie dyskutować. Po drugie, dotyczą stereotypowego postrzegania mężczyzn oraz tego czym jest męskość. W naszej świadomości ciągle pokutuje myślenie o męskości jako uosobieniu siły oraz wytrzymałości. A męskość w takim wydaniu wyklucza nie tylko chorobę, ale również dbanie o zdrowie – zgodnie z myślą, iż mężczyzna musi być twardy, a chodzenie do lekarza do takiej postawy nie należy.
 
Samobadanie jąder – jak wykonać
  1. Złap jądro przy pomocy obu dłoni. Samobadanie wykonaj po gorącej kąpieli lub ciepłym prysznicu, gdy mięśnie moszny są najbardziej rozluźnione.
  2. Sprawdź każde jądro osobno obracając je delikatnie pomiędzy kciukami, a pozostałymi palcami. Jądro powinno być gładkie. Podczas samobadania jąder nie powinieneś odczuwać żadnego bólu czy dyskomfortu.
  3. Zapoznaj się uważnie z budową swoich jąder. W szczególności z powrózkiem nasiennym i najądrzem. Jeśli badanie jąder będziesz powtarzać regularnie, szybko poznasz swoje ciało i wyłapiesz wszelkie niepokojące zmiany.
  4. Szukaj niepojących zgrubień, podejrzanych wypukłości, zmian w wyglądzie lub w kolorze skóry. Pamiętaj, że jedno jądro jest nieco mniejsze od drugiego – to normalne. Jeśli masz wątpliwości – skonsultuj się z urologiem lub lekarzem rodzinnym.
Szacuje się, że co 3 mężczyzna w wieku od 50 do 80 lat oraz 80% mężczyzn po 80 roku życia zachoruje na raka prostaty. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem i dotyczy mężczyzn po 45. roku życia. Nowotwór ten zajmuje niezmiennie 4. miejsce pod względem śmiertelności na świecie. To czy jest to rak prostaty czy łągodny przyrost WARTO SPRAWDZAĆ poprzez BADANIA PROFILAKTYCZNE.

Załączniki

1 2 3 4 5 6 ... 18 »

Lokalna TV

ZTVi Zbąszynek

Miasta partnerskie

  • Herb miasta partnerskiego - Zbąszyń
  • Herb miasta partnerskiego - Bedum
  • Herb miasta partnerskiego - Peitz

Jednostki organizacyjne

Kontakt

   68 38 49 140
   Urząd Miejski w Zbąszynku ul. Rynek 1 
         66-210 Zbąszynek
 
  

 
Logo: e-line Systemy Internetowe - wykonawca serwisu internetowego