Kalendarium

Kalendarz imprez

Zdrowie

Dzieci w wirtualnej sieci

Tak jak nie wpuścimy swego dziecka na ruchliwe skrzyżowanie bez przygotowania tak NIE wpuszczajmy go do świata Internetu bez wskazania jasnych reguł zachowania w sieci. Badania i raporty z ostatnich lat nie pozostawiają złudzeń: INTERNET STAJE SIĘ PRZESTRZENIĄ CORAZ BARDZIEJ NIEBEZPIECZNA DLA DZIECI.
Ile czasu dziecko powinno spędzać przed ekranem:
0-2 lat - 0 godzin,
3-5 lat - do 1 godz./tylko filmy/,
6-12 lat do 2 godz./tylko filmy/,
13-18 lat do 3 godz. /filmy i urządzenia mobline/.
Wyniki badań dotyczących wpływu na dzieci, jaki ma używanie smartfonów i tabletów - są wstrząsające. Wynika z nich, że nadmierne korzystanie z nowych mediów nie tylko wpływa niekorzystnie na rozwój emocjonalny, społeczny i intelektualny dziecka, ale fizycznie uszkadza jego mózg. Jak to sie dzieje?
Błyskawicznie zmieniające się sceny - w filmach, animacjach, grach, na TikTok i innych mediach społecznościowych - powodują, że dzieci niemal non stop funkcjonują w trybie alarmowycm "walcz lub uciekaj". To z kolei sprawia, że co chwila produkowana jest dawka adrenaliny (przyciągająca uwagę dziecka do ekranu) i dopaminy (sprawiające, że odczuwa błogość i cgwilowe uczucie ulgo czy zadowolenie, co utrwala zły nawyk). Gdy ten stan utrzymuje się, zaburzona zostaje równowaga organizmu i produkowany jest nienaturalnie wysokiej dawce kortyzol, co prowadzi do rozregulowania układu nerwowego dziecka.

Życzenia dla pielęgniarek i położnych

12 maja Dzień Pielęgniarki i Położnej.
To zawód o dużej wartości społecznej, który cierpi na poważny deficyt kadry. Ranking Barometru Zawodów z 2019 roku wskazuje, że pielęgniarki nadal pozostają wśród zawodów deficytowych.
czytaj dalej

Zapraszamy na badania

Burmistrz Zbąszynka zaprasza rodziców uczniów klas I szkół podstawowych Gminy Zbąszynek na bezpłatne badania profilaktyczne, wczesnego wykrywania wad słuchu i wzroku wśród uczniów klas I, które odbędą w maju-czerwcu 2021 r.
czytaj dalej

Badania słuchu i wzroku u dzieci

13 kwietnia br. komisja konkursowa powołana zarządzeniem Burmistrz Zbąszynka, w wyniku postepowania konkursowego zaproponowała Burmistrzowi powierzenie realizacji programu wczesnego wykrywania wad słuchu i wzroku wśród uczniów klas I szkół podstawowych w Gminie Zbąszynek NZOZ Specjalistyczne Gabinety Lekarskie "PAEON" S.C. Burmistrz zatwierdził wybór Realizatora programu.
czytaj dalej

Mammografia w kwietniu

8 kwietnia br. w Zbąszynku przy przychodni ul. Długa 1 stacjonował mammobus firmy Diagnostyk Zielona Góra, w którym przeprowadzone zostały badania mammograficzne dla Pań w ramach bezpłatnego programu profilakyki raka  piersi. Przebadało sie 110 kobiet. Dziekujemy za dobrą frekwencję. Jednocześnie przypominamy o badaniach organizowanych przez NZOZ LARGO, w dniu 17 kwietnia br.Tel. kom. 507773087.

Harmonogram rejestracji na szczepienia

Poniżej przedstawiamy aktualny harmonogram rejestracji oraz informacje dla osób z poszczególnych grup wiekowych. Rejestracja będzie prowadzona zgodnie z harmonogramem:
12 kwietnia – rocznik 1962,
13 kwietnia – rocznik 1963,
14 kwietnia – rocznik 1964,
15 kwietnia – rocznik 1965,
16 kwietnia – rocznik 1966,
17 kwietnia – rocznik 1967,
19 kwietnia – rocznik 1968,
20 kwietnia – rocznik 1969,
21 kwietnia – rocznik 1970,
22 kwietnia – rocznik 1971,
23 kwietnia – rocznik 1972,
24 kwietnia – rocznik 1973.

25 marca Szczepienia rocznik 1952-61

Punkt szczepień w Zbąszynku informuje, że planowane szczepienia osób z rocznika 1952-1961 na dzień 25 marca NIE ODBĘDĄ SIĘ. Nie dowieziono szczepionek Astra Zeneca. Szczepienie tych osób odbędzie się niezwłocznie po dostawie, p r a w d o p o d o b n i e   8 kwietnia. Punkt szczepień przeprasza, ale nic nie może w takim przypadku zrobić.
NATOMIAST szczepienie osób 70+ zgodnie z planem, 25 marca br. osoby na pierwszą dawkę wg godzin podanych w SMS, II dawka wg wcześniejszych ustaleń.

Aktualności 15-18 marca 2021

Szczepienia w tym tygodniu
Punkt szczepień TOPMED w Zbąszynku informuje, że szczepienia w tym tygodniu odbędą się 18 marca. Godziny szczepień podane zostały w SMS. Zapraszamy zatem na czwartek 18 marca.
 
Kolejna grupa do rejestracji
Od 18-20 marca br. będzie mogła zarejestrować się na szczepienia grupa wiekowa z rocznika 1953-1954. Uprawnionych z naszej gminy jest 202 mieszkańców. Kolejna grupa z rocznika 1955-1956 rozpocznie rejestrację w dniach 22-24 marca br. /uprawnionych 239 mieszkańców/.
P A M I Ę T A J MY najefektywnieszą formą rejestracji są: infolinia 989, rejestracja elektroniczna poprzez E-rejestrację dostępna na pacjent.gov.pl, SMS na nr telefonu 664 908 556 lub 880 333 333 o treści Szczepimysie oraz przez punkt szczepień 887 199 919
 
Chcesz zapisać się na test przeciw Covid-19? Wypełnij formularz
To kolejne udogodnienie dla pacjentów, którzy czują się źle i podejrzewają, że mogą mieć Covid-19. Teraz możesz zapisać się na test online. Wystarczy, że wypełnisz formularz dostępny na stronie gov.pl/dom. Zostaniesz poproszony o udzielenie odpowiedzi na kilka pytań.
 
Bezpłatne maseczki
Z informacji ogólnopolskiej wiemy, że do lubuskiego dotrze pewna ilość / ok. 4 mln/ bezpłatnych maseczek. Mamy zapewnienie, że jeżeli tylko pojawią się w urzędzie wojewódzkim zostaną natychmiast rozdystrybuowane do powiatów i gmin w ilości dostosotel. 887 199 919. wanej do liczby mieszkańców. Czekamy na informację szczegółowe.
 
Dowóz na szczepienia
Osoby niepełnosprawne (także jego opiekun, jeśli zachodzi taka potrzeba), tj. posiadające aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z w/w schorzeniami oraz osoby mające obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego punktu szczepień, które mają wyznaczone terminy szczepień, a nie mają możliwości dojazdu do punktu i z powrotem mogą zgłaszać potrzebę dowozu pod nr tel. 693 989 143, w godz. 7:00 – 22:00.
Ważne: Mieszkaniec składa oświadczenie, że nie ma możliwości samodzielnego dotarcia do punktu szczepień lub dysponuje orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności (pacjent może zostać poproszony przez Gminę o okazanie orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności). Może to zrobić w punkcie szczepień lub u koordynatora ds. szczepień Gminy Zbąszynek. Wzór oświadczenia.

Masz powyżej 65 lat? Zarejestruj się na szczepienie przeciw COVID-19

11 marca rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób w wieku od 65 do 69 lat. Zapraszamy do zgłoszeń!
Poniżej przedstawiamy dokładny harmonogram rejestracji oraz informacje dla osób z poszczególnych grup wiekowych.
czytaj dalej

Szczepienia 4 marca 20201 r.

SZCZEPIENIE W TYM TYGODNIU, 4 MARCA - CZWARTEK
Punkt szczepień TOPMED w Zbąszynku informuje, że podanie I i II dawki szczepionki przeciw wirusowi SARS-CoV-2 w tym tygodniu odbędzie się 4 marca br.  Godziny szczepień tak jak ustalono wcześniej. Zapraszamy zatem na czwartek, 4 marca.
Prosimy osoby, które będą szczepione w kolejnych tygodniach o zaglądanie na nasza stronę internetową. Podawać będziemy tygodniowe informacje dot. terminów szczepień.
1 2 3 4 5 6 ... 9 »

Lokalna TV

ZTVi Zbąszynek

Miasta partnerskie

  • Herb miasta partnerskiego - Zbąszyń
  • Herb miasta partnerskiego - Bedum
  • Herb miasta partnerskiego - Peitz

Jednostki organizacyjne

Logo: e-line Systemy Internetowe - wykonawca serwisu internetowego