Kalendarium

Kalendarz imprez

Aktualności

Konsultacje społeczne w powiecie świebodzińskim

Jedną z form komunikacji pomiędzy Policją a społeczeństwem są konsultacje społeczne poświęcone zapowiedzianej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji budowie „Mapy bezpieczeństwa i porządku publicznego”. W minionym tygodniu takie spotkania odbyły się w Szczańcu, Zbąszynku, Lubrzy i Skąpem.  W ramach konsultacji społecznych dotyczących Map Zagrożeń Bezpieczeństwa, w dniach od 16 do 19 lutego br., świebodzińska Policja zorganizowała kolejne spotkania. Na szczeblu gminnym, o mapie zagrożeń, dyskutowano z samorządowcami, radnymi, sołtysami oraz mieszkańcami Zbąszynka, Szczańca, Lubrzy i Skąpem. Na każdym spotkaniu I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Świebodzinie mł. insp. Grzegorz Karpiński, przedstawił proponowaną mapę zagrożeń oraz omówił zawarte w niej dane. Jednocześnie wskazał na potrzebę współuczestniczenia mieszkańców i przedstawicieli instytucji w tworzeniu tego narzędzia do diagnozowania zagrożeń. Osoby obecne na spotkaniu swoje sugestie i spostrzeżenia wskazywali w ankiecie, dotyczącej tematu spotkania. Nie zabrakło również dyskusji nad kształtem mapy i jej zawartością oraz zapytań o sprawy związane z bezpieczeństwem. Uczestnicy spotkań odnosząc się do zaprezentowanego projektu mapy wskazywali potrzebę umieszczenia w niej danych dotyczących przemocy w rodzinie, przestępczości nieletnich oraz wskazania, innych niż wypadki, zagrożeń na drodze. Wiele osób potwierdza, że informacje o kolizjach i miejscach takich jak tzw. „czarne punkty” powinny znaleźć się w tym tworze. Ponadto padały też zapytania o końcowy kształt mapy. Pytano czy będzie to narzędzie multimedialne np. w postaci aplikacji multimedialnej, którą można wykorzystać podczas wyjazdu i poznać zagrożenia w celu podróży. Padły również stwierdzenia, że opcje dot. informacji o badaniach i opinii pracy Policji są zbędną częścią mapy, którą lepiej zastąpić innymi informacjami np. o umiejscowieniu posterunków Policji.Podczas spotkań wywołane zostały również dyskusje na temat spraw bieżących w gminach. Na pytania uczestników spotkań odpowiadali Naczelnik Wydziału Prewencji podpis. Józef Jastrzębski oraz Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego nadkom. Piotr Domański. Włodarze gmin podkreślali, jak ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu lokalnej społeczności stanowi bezpieczeństwo oraz podziękowali przedstawicielom Policji za możliwość wspólnego spotkania.

76 rocznica wywiezienia Polaków na Sybir

10 lutego przypada 76. rocznica pierwszej z czterech fal masowych deportacji polskich obywateli w głąb Związku Sowieckiego.Burmistrz Zbąszynka Wiesław Czyczerski wraz z Sekretarzem Gminy Janem Makarewiczem oraz Przewodniczącym Rady Miejskiej Janem Mazurem złożyli kwiaty i zapalili znicze przy obelisku poświęconympomordowanym mieszkańcom Kresów, znajdującym na skwerze przy Placu Dworcowym. W krótkiej uroczystości udział wzięli również przedstawiciele Świebodzińskiego Związku Kresowian Koła Terenowego z Kosieczyna, mieszkańcy Zbąszynka i harcerze. Wszyscy zebrani oddali cześć wywiezionym na Sybir przed 76 laty naszym rodakom. Modlitwę odmówił Ks. Proboszcz Jerzy Kordiak.W nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku odbyła się pierwsza z czterech wielkich wywózek. Związek Sybiraków przyjmuje, że w tym czasie wywieziono w sumie 1,35 mln Polaków.

Zakończenie okresu świątecznego na ulicach Zbąszynka

Kolorowe, świąteczne instalacje na ulicach miasta cieszyły oczy przede wszystkim najmłodszych. Z początkiem lutego przyszedł czas na demontaż świątecznych ozdób oraz dekoracji na choince przy Placu Dworcowym.  Choinka na Placu Dworcowym pojawiła się tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, podarowana przez pana Andrzeja Furmana ze Zbąszynka. Transportem i pomocą w montażu choinki nieodpłatnie zajęły się firmy pana Zbigniewa Ciećwiery i Sylwestra Budycha z Dąbrówki Wlkp., a przyozdobieniem przedszkolaki z „Niepublicznego Przedszkola pod Muchomorkiem” w Zbąszynku.

Nowy cykl ZTVi

Od piątku 5 lutego br. Zbąszynecka Telewizja Internetowa startuje z nowym programem. Jeszcze dziś ukaże się pierwsze wydanie nowego cyklu „Mam pytanie”, gdzie Burmistrz Zbąszynka Wiesław Czyczerski będzie odpowiadał na pytania dotyczące najistotniejszych wydarzeń mijającego tygodnia. W kolejnych wydaniach pytania kierowane będą także do innych osób mających wiedzę lub zajmujących się daną sprawą. Serdecznie zapraszamy do oglądania i komentowania tego, czym żyje Gmina Zbąszynek. Pozdrawiamy redakcja ZTVi

Zapraszamy do obejrzenia pierwszego odcinka nowego cyklu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Oficjalne otwarcie ronda przy Placu Dworcowym

20 stycznia br. na Placu Dworcowym w Zbąszynku oficjalnie otwarto nowe rondo. W uroczystości udział wzięli zaproszeni przez Burmistrza Zbąszynka Wiesława Czyczerskiego goście.
  Wśród nich byli: Dyrektor Wydziału Infrastruktury LUW Anna Maćkowiak, Poseł na Sejm RP Katarzyna Osos, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Lubuskiego Edward Fedko, Janusz Ziółkowski - nadzór inwestorski, Andrzej Szewczyk - projekt, Marian Kosakowski - kierownik budowy STRABAG INFRASTRUKTURA POŁUDNIE SP ZOO, Przewodniczący Rady Powiatu Świebodzińskiego Alojzy Jokiel, Członek Zarządu Powiatu Świebodzińskiego Marcin Minta, Starosta Świebodziński Zbigniew Szumski, Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Mazur, Ks. Dziekan Zdzisław Przybysz, kierownik SZUK-u Piotr Mazur oraz pracownicy Urzędu Miejskiego w Zbąszynku. Po krótkim przywitaniu gości i omówieniu inwestycji nastąpiło symboliczne otwarcie ronda poprzez przecięcie okolicznościowej wstęgi. Dyrektor  Wydziału Infrastruktury LUW Anna Maćkowiak w imieniu Wojewody Lubuskiego Władysława Dajczaka przekazała na ręce Burmistrza Wiesława Czyczerskiego list gratulacyjny. Inwestycja została zrealizowana w ramach projektu pn. "Rozbudowa skrzyżowania ulic Wojska Polskiego, PCK, Kosieczyńskiej i B. Chrobrego w związku z budową ronda na Placu Dworcowym w Zbąszynku" - etap II.Przypominamy o trwającym do 31 stycznia br. konkursie na nazwę ronda. Propozycje wraz z krótkim uzasadnieniem można zgłaszać na kuponach zamieszczonych w ostatnim numerze „Zbąszyneckiego Kwartalnika”, wysyłając je na adres Urzędu Miejskiego lub wrzucając do urny znajdującej się w punkcie informacyjnym tut. Urzędu. 

Nowi mieszkańcy wyspy na Jeziorku Koźlarskim

Pomimo wciąż trwającej zimy wyspa na Jeziorku Koźlarskim w Chlastawie tętni życiem. Doskonale czują się tu jego nowi mieszkańcy. Do koziołków, kóz kaczek oraz króliczków dołączyły trzy nowe kozy oraz kogut. Nowe zwierzęta szybko zostały zaakceptowane przez dotychczasowych mieszkańców i cieszą się urokami wysypy.
 
 
 
 
 

Dzień Babci i Dziadka

Tradycyjnie już w trzecim tygodniu stycznia obchodzony jest Dzień Babci i Dziadka. Burmistrz Zbąszynka Wiesław Czyczerski wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej Janem Mazuremwzięli udział w spotkaniu z okazji Dnia Babci i Dziadka, które odbyło się w sali wiejskiej w Kręcku. Organizatorami przedstawienia było Niepubliczne Przedszkole Bąbolandia z Kręcka. Zaproszeni goście wysłuchali piosenek i wierszy w wykonaniu przedszkolaków oraz otrzymali okolicznościowe laurki.A w piątek 12 lutego dla babci i dziadków wystąpiły przedszkolaki z Przedszkola Niepublicznego w Kosieczynie wraz z uczniami Szkoły Podstawowej. W spotkaniu udział wzięli również Zastępca Burmistrza Jan Makarewicz oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Mazur.

Spotkanie z przedstawicielami PKP

2 lutego br. w Urzędzie Miejskim w Zbąszynku odbyło się spotkanie Burmistrza Zbąszynka Wiesława Czyczerskiego z przedstawicielami PKP: Agatą Michalską - Dyrektor Regionalną ds. Komercjalizacji oraz Weroniką Pacek - Specjalistą w Wydziale Zarządzania Umowami Komercyjnymi i przedstawicielami mieszkańców ulicy Kilińskiego i Placu Wolności oraz Gminy Babimost. Spotkanie zostało zorganizowane na prośbę mieszkańców zgłoszoną podczas kwartalnego spotkania Burmistrza z mieszkańcami. Celem spotkania było wyjaśnienie zasad precyzowania umów dzierżawy gruntów oraz zasad naliczania opłat za ich użytkowanie przy tych ulicach od stycznia 2016 roku. W spotkaniu udział wzięło 17 osób.Spotkanie miało charakter organizacyjny, wyjaśniano zasady precyzowania warunków nowych umów z mieszkańcami. Osoby reprezentujące PKP wyraziły chęć dialogu z mieszkańcami i wolę negocjacji warunków zawieranych umów.W trakcie spotkania wywiązała się dyskusja, podczas której przedstawiciele zainteresowanych stron mogli przedstawić swoje spostrzeżenia oraz sprecyzować pytania. Przedstawiciele PKP zobowiązali się przekazać właściwej osobie postulaty związane z ewentualną sprzedażą dzierżawionych terenów. Końcowym ustaleniem spotkania była propozycja przygotowania przez delegację mieszkańców propozycji stawki za dzierżawę - do końca bieżącego tygodnia oraz zobowiązanie się przez przedstawicieli PKP do wskazania terminu następnego spotkania.

Kolędy i pastorałki na ludową nutę

W miniony czwartek 14 stycznia br. w Dąbrówce Wlkp. odbył się już po raz kolejny doroczny koncert kolęd i pastorałek organizowany przez Szkołę Podstawową w Dąbrówce Wlkp. Kameralny koncert rozpoczęła Dyrektor Szkoły Ewa Kubicka, witając zaproszonych gości, wśród których byli m.in.: Burmistrz Zbąszynka Wiesław Czyczerski, Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Mazur, Sołtys Piotr Kociołek, dziennikarz Radia Zachód, radni i mieszkańcy. Zebranych gości powitał również Burmistrz Zbąszynka Wiesław Czyczerski, który wspomniał o pięknej tradycji jaką jest śpiewanie kolęd i pastorałek, a szczególnie tych najstarszych w okresie Bożego Narodzenia.Na scenie kolejno wystąpiły grupy kolędnicze z Nowego Kramska, Podmokli Małych, Zbąszynka, Kosieczyna, Przyprostyńskie Koziołki oraz kapela koźlarska z Dąbrówki Wlkp. Na scenie pojawiło się również wiele instrumentów ludowych. Każdy występujący zespół otrzymał okolicznościowy dyplom i upominek oraz poczęstunek przygotowany przez KGW z Dąbrówki Wlkp.

Wieczór kolęd i pastorałek

13 stycznia br. już po raz jedenasty w sali widowiskowej Zbąszyneckiego Ośrodka Kultury odbył się Wieczór Kolęd i Pastorałek pod hasłem „Rodzinne Kolędowanie" przygotowany przez Szkołę Podstawową w Zbąszynku. Organizacją wieczoru od lat zajmuje się nauczycielka Szkoły Irena Trypucka. Wśród zebranych gości byli m.in. ks. Kanonik Jerzy Kordiak, ks. Norbert Lasota, ks. Diakon Mateusz Szerwiński ks. dziekan Zdzisław Przybysz, Burmistrz Zbąszynka Wiesław Czyczerski, Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Mazur, dyrektorzy Szkół oraz mieszkańcy. Prowadzącymi koncert były Irena i Zuzanna Trypuckie, które wprowadziły publiczność w ten szczególny klimat kolęd i pastorałek. Na scenie zaprezentowali się: Dobrohna Mielcarek i Katarzyna Kny, Chór Millenium, Martyna Furmaniak, Ewa i Malwina Kubickie, Schola młodzieżowa działająca przy Kościele Parafialnym w Zbąszynku, Justyna, Piotr, Agnieszka Szczepaniakowie, Burmistrz Wiesław Czyczerski, Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Mazur oraz „Chórek” Urzędu Miejskiego w Zbąszynku, Ksiądz Dziekan Zdzisław Przybysz, Eliza i Michał Łysiak, Katarzyna Weiss i Aleksandra Strugała, Patrycja Spychała oraz Irena, Zuzanna i Waldemar Trypuccy.Wszystkie występy były nagradzane gromkimi brawami, a różnorodny program sprawia, że koncert cieszy się dużym zainteresowaniem publiczności.
1 ... 65 66 67 68 69 70 71 »

Lokalna TV

ZTVi Zbąszynek

Miasta partnerskie

  • Herb miasta partnerskiego - Zbąszyń
  • Herb miasta partnerskiego - Bedum
  • Herb miasta partnerskiego - Peitz

Jednostki organizacyjne

Logo: e-line Systemy Internetowe - wykonawca serwisu internetowego