Kalendarium

Kalendarz imprez

Aktualności

Aktywizacja na świeżym powietrzu-muzyka, śpiew, gry i zabawy, integracja, spacer

Piękna pogoda mobilizuje Nas do udziału w zajęciach aktywizujących na świeżym powietrzu. Seniorzy z ośrodka wsparcia chętnie integrują się na zajęciach nad Jeziorkiem Koźlarskim w Chlastawie. W środę 09 czerwca 2021 braliśmy udział w zajęciach muzycznych oraz sportowo-rekreacyjnych. W trakcie pobytu w plenerze wykonaliśmy również zadanie, do którego nominowało Nas CKZiU w Zbąszynku w ramach akcji społecznej "Niebieskie motyle" na rzecz wsparcia dzieci z autyzmem.
czytaj dalej

Challenge "Niebieskie motyle"

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Zbąszynku nominowało Nas do do wzięcia udziału w akcji społecznej. Celem akcji jest poszerzenie świadomości na temat autyzmu ????????
W dniu 09.06 2021 roku Seniorzy Dziennego Domu"Senior-Wigor" oraz kadra chętnie wzięli udział w przedsięwzięciu. 
Jak przekazać taką niebieską iskierkę przyjaźni?
Wystarczy:
1. Ubrać się na niebiesko (nie dotyczy osób mundurowych).
2. Wykonać pracę plastyczną np. odbić niebieskie ręce w kształcie motyla lub serca albo wykonać dowolną aktywność wg własnej inwencji twórczej.
3. Zrobić zdjęcie lub nagrać film z tworzenia pracy i wstawić na swój profil na Facebook oraz przesłać na adres motyle2021@soswjaroslaw „taniec motyla”.
4. Nominować kolejne trzy osoby (może to być również grupa klasowa, szkoła, oddział przedszkolny lub instytucja) i powiadomić je o tym.
5. Każda osoba włączająca się do akcji #challengeniebieskiemotyle2021 do publikowanego zdjęcia lub filmu dołącza skopiowany tekst, podając nominowane przez siebie osoby.
6. Na wykonanie zadania każdy nominowany otrzymuje 48 godziny.
Nominujemy:
 
czytaj dalej

Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywnościowego

Dziś, 07 czerwca 2021 obchodzimy Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywnościowego. To stosunkowo nowe święto, bo ustanowione w 2018 roku, a po raz pierwszy obchodzone w roku 2019. Za jego istnienie odpowiada Zgromadzenie Ogólne ONZ, które chciało zwrócić uwagę na problem bezpieczeństwa żywności, o które trzeba przecież dbać na każdym etapie – od produkcji, poprzez przechowywanie i przetwarzanie, na spożyciu kończąc. Skoro istnieje pojęcie bezpieczeństwa żywności, to znaczy, że muszą istnieć też jakieś zagrożenia. Należą do nich przede wszystkim zanieczyszczenia: fizyczne, chemiczne, mikrobiologiczne i radiologiczne, a także genetyczne modyfikacje. O to, by jedzenie na naszym stole było wolne od tych zagrożeń, dba szereg instytucji.
czytaj dalej

WAŻNA INFORMACJA

Zgodnie z Zarządzeniem Kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej w Zbąszynku Nr 1/2021  z dnia 04 stycznia 2021 roku  dzień 28 maja 2021 roku / piątek / jest dniem wolnym od pracy dla pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej w Zbąszynku i Dziennego Domu „Senior-Wigor” w Zbąszynku  w zamian za święto 01 maja 2021 roku przypadające w sobotę / art. 130 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy ( Dz.U. z 2020r. poz. 130 ze zm.)/
Zgodnie z wcześniejszymi informacjami dyżur prawnika w OPS odbędzie się w dniu 31.05.2021 roku / poniedziałek /.

Wizyta Wojewody Lubuskiego w Zbąszynku

W dniu 13.05.2021  Wojewoda Władysław Dajczak przebywał z wizytą w gminie Zbąszynek. Spotkał się z seniorami z Dziennego Domu „Senior-Wigor”. W spotkaniach z seniorami z Dziennego Domu „Senior-Wigor” Wojewodzie towarzyszyli Dyrektor Biura Wojewody Karol Zieleński, Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Zbąszynku Katarzyna Rucioch, Burmistrz Zbąszynka Wiesław Czyczerski, Starosta Świebodziński Zbigniew Szumski, Wicestarosta Andrzej Chromiński oraz członek Zarządu Powiatu Świebodzińskiego Michał Motowidełko.W latach 2017-2020 gmina otrzymała dofinansowanie z budżetu państwa na funkcjonowanie placówki na kwotę 395 tys. zł. Dzienny Dom „Senior-Wigor” jest jedną z 4 placówki „Senior+” funkcjonujących na terenie powiatu świebodzińskiego. W prężnie działającej placówce niedługo powstaną również mieszkania chronione, przeznaczone dla osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami lub w podeszłym wieku.
czytaj dalej

Pobyt Seniorów nad Jeziorkiem Koźlarskim w Chlastawie

We wtorek, 11.05.2021 Seniorzy z Dziennego Domu "Senior-Wigor" w Zbąszynku udali się na łono natury nad Jeziorko Koźlarskie w Chlastawie. W ten piękny, słoneczny dzień podopieczni podziwiali uroki natury oraz zwierzęta i ptaki żyjące na wyspie, rozmawiali, słuchali muzyki, wspominali i relaksowali się. Dzień upłynął pomyślnie, pozytywnie zmęczeni i z dobrymi humorami Seniorzy powrócili do domu.
czytaj dalej

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej każdego roku przypada na 2 maja. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, ponieważ zostało ustanowione przez Sejm dopiero w 2004 roku. W jaki sposób obchodzimy ten dzień i czy jest on wolny od pracy? Dzień Flagi to święto, którego celem jest szerzenie wiedzy o symbolach narodowych i propagowanie postaw patriotycznych. Co ciekawe, 2 maja obchodzimy również Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Ustanowienie 2 maja dniem Święta Flagi nie jest przypadkowe.
czytaj dalej

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia 2021 roku w Dziennym Domu obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest  to uroczystość obchodzona w ponad 100 krajach na całym świecie! To święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek, Czytelników i czytelnictwa. Tego dnia odbywa się mnóstwo wydarzeń związanych z czytaniem, spotkań z pisarzami, a dla wielbicieli książek księgarnie przygotowują rozmaite akcje promocyjne. W Hiszpanii Dzień Książki to od 1930 roku oficjalne święto, a od 1964 roku obchodzi się je we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. 23 kwietnia świętuje się w Katalonii bardzo uroczyście. To dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z tradycją tego dnia wręczano kobietom czerwone róże – symbol krwi smoka, którego pokonał Święty Jerzy. Z czasem kobiety też zaczęły dawać podarunki mężczyznom i były to właśnie książki. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andres. W 1995 roku UNESCO ustanowiło Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, a stało się to na wniosek rządu Hiszpanii. 23 kwietnia to również ważna data dla literatury na całym świecie. W tym dniu, w roku 1616 zmarli: Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega. 23 kwietnia to także rocznica urodzin lub śmierci kilku wybitnych pisarzy, między innymi Vladimira Nabokova , Maurice’a Druona, Halldora Laxnessa, Josepa Pla i Manuela Mejia Vallejo. W Wielkiej Brytanii Dzień Książki obchodzony jest w marcu. 23 kwietnia to na Wyspach Dzień Świętego Jerzego. Jest on patronem Wielkiej Brytanii i to ważny dzień w narodowym kalendarzu. Dlatego 23 kwietnia Anglia celebruje Światową Noc Książki. Co roku w związku z tym wydarzeniem jest wiele atrakcji. Niestety lata 2020–2021 uniemożliwiły świętowanie przez wzgląd na pandemię.  23 kwietnia to nie tylko święto książek i czytelnictwa, ale też dzień praw autorskich. Zarówno pisarze, jak i wydawcy wiedzą, że bez nich rynek książki pewnie by nie istniał. W Naszym Domu, Seniorzy również świętowali ten dzień. W tym dniu poznali historię powstania książki i pisma, wymieniali się opiniami na temat ciekawych powieści, bigrafii, dokumentów oraz czytali fragmenty literatury i interesujących ich pozycji w domowej bibliotece, przeglądali kroniki i wspominali.
czytaj dalej

76 rocznica przyjazdu pierwszych wygnańców z Kresów Wschodnich do Zbąszynka

76 lat temu na peron drugi dworca Nowy Zbąszyń (Zbąszynek) wjechał pierwszy transport.
W dniu 15 kwietnia uczciliśmy tę rocznicę i pierwszych Kresowian, którzy na Zbąszyneckiej Ziemi budowali swój nowy Dom. Ku pamięci przywołujemy fragment wspomnień jednego z Kresowian, który przyjechał pierwszym transportem:
„Nas przywieziono na stacje w Zborowie w dniach 20-25 stycznia 1945 roku. Tam w nieludzkich warunkach, na mrozie, pod gołym niebem, koczowaliśmy dwa miesiące, nim podstawiono wagony. Byliśmy u kresu sił. Wielu chorowało, a Hanka Szyligowa z dwiema córkami i kilkanaście osób z innych wsi, zmarło z zimna i wycieńczenia. Skromne zapasy żywności szybko się wyczerpały. Panował głód. Dziadek sprzedał konia, aby kupić żywość i paszę dla krowy.
czytaj dalej

Program "Wspieraj Seniora 2021"-kontynuacja

W związku z utrzymującym się stanem epidemii na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej oraz kierując się troską o bezpieczeństwo osób starszych, Minister Rodziny i Polityki Społecznej podjęła decyzję o przedłużeniu realizacji programu "Wspieraj Seniora" w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów. Program jest przedłużony do 31.12.2021 roku, nie dłużej jednak niż do odwołania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19.
Pomoc skierowana jest do osób powyżej 70 roku życia. W szczególnych przypadkach wsparcie mogą otrzymać też młodsi seniorzy. Dzwoniąc pod numer telefonu, osoby starsze  proszą o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które utrudnione są przez panującą pandemię. Mowa m.in. o zakupach spożywczych czy dostarczeniu artykułów higienicznych.
Pracownik ośrodka kontaktuje się z seniorem; weryfikuje zgłoszenie i ustala wszystkie szczegóły związane z udzieleniem pomocy. Pracownicy Ośrodka lub Wolontariusze dostarczają osobom starszym niezbędne produkty. Koszty zakupów pokrywa senior. W ramach Programu "Wspieraj Seniora" uruchomiona została dedykowana seniorom infolinia 22 505 11 11. W sprawie udzielenia pomocy można również skontaktować się pod nr telefonu 68 322 28 14.
czytaj dalej
1 2 3 4 5 6 ... 33 »

Lokalna TV

ZTVi Zbąszynek

Miasta partnerskie

  • Herb miasta partnerskiego - Zbąszyń
  • Herb miasta partnerskiego - Bedum
  • Herb miasta partnerskiego - Peitz

Jednostki organizacyjne

Kontakt

   68 38 49 140
   Urząd Miejski w Zbąszynku ul. Rynek 1 
         66-210 Zbąszynek
 
         Godziny pracy:
         poniedziałek           7.30 - 17.00
         wtorek - czwartek  7.30 - 15.30
         piątek                       7.30 - 14.00
 
 
_______________________________________
 
 


 
Logo: e-line Systemy Internetowe - wykonawca serwisu internetowego