Kalendarium

Kalendarz imprez

Aktualności

SENIORZY POŻEGNALI LATO

W dniu 10 września 2021 roku seniorzy z Gminy Zbąszynek spotkali się przy Jeziorku Koźlarskim w Chlastawie, żeby oficjalnie pożegnać tegoroczne lato.  Spotkanie miało charakter pikniku sportowo – integracyjnego.  Organizatorem imprezy była Rada Seniorów Gminy Zbąszynek we współpracy z  Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Zbąszynku. Uczestników spotkania odwiedził Burmistrz Zbąszynka – Wiesław Czyczerski, który witając seniorów życzył wszystkim dobrej zabawy i zapewnił o trosce samorządu lokalnego o osoby starsze w naszej gminie. Pan Krzysztof Krzywak przedstawił dane o szczepieniach w gminie Zbąszynek i zachęcał do szczepień tych, którzy jeszcze tego nie uczynili. Podczas pikniku dyżur pełnił rachmistrz spisowy co umożliwiło seniorom spisanie się. Dla uczestników imprezy  przygotowano zabawy ruchowe, które wyzwoliły we wszystkich moc energii i humoru oraz nutę zdrowej rywalizacji. Nie zabrakło występu zespołu „Dąbrowszczanka”, który zaprosił wszystkich do wspólnego biesiadowania.   W trakcie pikniku seniorzy korzystali z poczęstunku przygotowanego przez firmę PHU Emkrzych z Nądni. Muzycznie imprezę uświetnił Pan Janusz Śmiałek, który porwał seniorów do wspólnego tańca. Podczas spotkania seniorom dopisała piękna, słoneczna pogoda i dobre humory. Impreza upłynęła w miłej i radosnej atmosferze.
czytaj dalej

TYDZIEŃ SENIORA

                                                                                   

O czym Senior powinien pamiętać przyjmując leki ?

W dniu 31.08.2021 roku mieliśmy przyjemność gościć Panią Katarzynę Kuprianowicz i Pana Bartłomieja Kut - magistrów farmacji z apteki "Pod Aniołem" w Zbąszynku. Spotkanie dotyczyło profilaktyki zdrowotnej. Goście przekazywali również wiedzę na temat interakcji między lekami, z czym nie wolno przyjmować leków, przedawkowanie, złe dawkowanie, za małe dawkowanie, działania uboczne. Ponadto przedstawiona została kwestia roli farmaceuty w stosunku do pacjenta. Poruszono również ważne zagadnienie dotyczące znaczenia terminu ważności leków oraz ich tańszych odpowiedników. Na zakończenie specjalista udzielał odpowiedzi na indywidualne pytania seniorów.
czytaj dalej

Sierpniowa wizyta funkcjonariusza Ochotniczej Straży Pożarnej ze Zbąszynka w ośrodku wsparcia

Dnia 17.08.2021 roku odwiedził nas Pan Leszek Parandyk, Komendant Gminny Straży Pożarnej w Zbąszynku. Funkcjonariusz przeprowadził prelekcję na temat „Bezpieczeństwo i zasady p.poż” i uświadamiał odbiorców jak trzeba reagować i postępować w razie niebezpieczeństwa jakie niesie ze sobą pożar oraz jak unikać sytuacji, które mogłyby go wywołać. Omówił zagadnienia takie jak: tlenek węgla „cichy zabójca”, czujka tlenku węgla i dymu, oraz zagrożenia związane z okresem grzewczym i właściwym użytkowaniem oraz zachowaniem bezpieczeństwa przy włączaniu sprzętu gospodarstwa domowego i nie tylko (farelki, piecyki grzewcze, żelazka, lokówki, suszarki do włosów  etc.). Seniorzy zadawali mnóstwo pytań na które Pan Leszek udzielał  fachowych odpowiedzi.
czytaj dalej

Wizyta księdza Andrzeja z okazji Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych

25 lipca 2021 r. po raz pierwszy obchodziliśmy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Dzień ten ustanowił papież Franciszek na czwartą niedzielę lipca, w bliskości wspomnienia świętych Joachima i Anny, dziadków Jezusa. „Często zapomina się o dziadkach. Nie zapominajmy o bogactwie stania na straży korzeni. Dlatego postanowiłem ustanowić Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych” – powiedział papież Franciszek 31 stycznia 2021 r. Na tą okoliczność we wtorek, 27 lipca, Seniorzy mieli przyjemność gościć Księdza Andrzeja z Parafii w Kosieczynie. Ksiądz modlił się z z seniorami, śpiewał pieśni kościelne, odczytał orędzie Ojca Świętego na tegoroczny Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Na zakończenie spotkania każdy z podopiecznych otrzymał słodki upominek.
czytaj dalej

Zwiedzanie Zoo i Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu

W czwartek, 23 lipca 2021 roku Seniorzy z Dziennego Domu "Senior-Wigor" byli na wycieczce w Zoo i w Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu. Ogród Zoologiczny w Nowym Tomyślu działa od 1974 roku. Znajduje się on na terenie ponad 30 hektarowego Parku Kultury i Wypoczynku z daleka od ruchu ulicznego i zakładów produkcyjnych. Początkowo ogród zajmował 3,7 ha - obecnie jest to ponad 5 ha. W ZOO nie ma dużych gatunków drapieżników. Seniorzy przyglądali się życiu zwierząt kopytnych, drapieżnych i ptactwa. Ogród jest bardzo lubiany i jest miejscem, gdzie mogą wybrać się na spacer całe rodziny. Niedaleko ogrodu zoologicznego znajduje się Muzeum. Muzeum powstało w 1985 r. i stanowi oddział Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Na potrzeby placówki zrekonstruowano holenderski dom mieszkalny z końca XVIII w., a także domek myśliwski, w którym odbywają się wystawy cykliczne, czasowe oraz stałej ekspozycji przyrodniczej na poddaszu budynku. Seniorzy mieli możliwość oglądnięcia wyrobów wikliniarskich, przyjrzeć się pracy wyrabiania koszów oraz zapoznać się  z historią produkcji chmielu oraz sprzętu gospodarskiego, niezbędnego do jego zbierania.
czytaj dalej

Aktywność na świeżym powietrzu w Chlastawie

Kolejny aktywny dzień na Jeziorku Koźlarskim w Chlastawie. Seniorzy we wtorek, 13.07.2021 skorzystali z pięknej, słonecznej pogody i chętnie integrowali się na świeżym powietrzu. Jak zawsze uczestnicy z chęcią biorą udział w grach i zabawach, w zajęciach muzycznych, rekreacyjnych: śpiewają, tańczą, spacerują podziwiając przy tym uroki przyrody i obserwując zwierzątka żyjące na wyspie. Taka aktywność niewątpliwie jest doskonałą formą relaksu i odpoczynku od codziennych spraw.
czytaj dalej

11 lipca- Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa. Upamiętnienie wydarzeń Krwawej Niedzieli na Wołyniu

W dniu 09.07.2021 Seniorzy z Dziennego domu "Senior-Wigor" złożyli hołd pod pomnikiem "Źródło"w Zbąszynku z okazji upamiętnienia rocznicy rzezi wołyńskiej.  W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Gminy, Seniorzy z organizacji pozarządowych, w tym ze Świebodzińskiego Związku Kresowian oraz mieszkańcy Zbąszynka. Pod pomnikiem złożono kwiaty i zapalono znicze. 78 lat temu, 11 lipca 1943 roku, oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii przypuściły skoordynowany atak na 99 polskich miejscowości, głównie w powiatach kowelskim, horochowskim i włodzimierskim. Było to apogeum mordów prowadzonych od lutego 1943 roku do wiosny 1945 roku, które przeszły do historii jako "rzeź wołyńska". Dzień ten określa się też mianem "krwawej niedzieli". Mogło wówczas zginąć około 8 tysięcy Polaków, głównie kobiet, dzieci i starców. Ludność polska ginęła od kul, siekier, wideł, noży i innych narzędzi, często w kościołach podczas mszy i nabożeństw.  Według szacunków Instytutu Pamięci Narodowej w latach 1943-1945 na Wołyniu, w Galicji Wschodniej i na Lubelszczyźnie zginęło około 100 tysięcy obywateli II Rzeczypospolitej. Po stronie ukraińskiej liczba ofiar wyniosła od 10 do 12 tysięcy. Ludzie ci zginęli z rąk Polaków w akcjach odwetowych i samoobrony lub zostali zamordowani przez samych Ukraińców za udzielenie pomocy polskim sąsiadom. Do tej pory znanych jest zaledwie 5 procent miejsc pochówku ofiar. Większość spoczywa w bezimiennych dołach śmierci. Mocą uchwały Sejmu z 2016 roku, 11 lipca jest obchodzony Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.
czytaj dalej

UWAGA!!! ZMIANY ORGANIZACYJNE W OPS

Od  01 lipca 2021 roku siedziba  Ośrodka Pomocy Społecznej w Zbąszynku będzie mieścić się w budynku przy ulicy Kosieczyńskiej 4.
Wejście do Ośrodka znajduje się od strony torów kolejowych.
Pomieszczenia Ośrodka zlokalizowane są na drugim piętrze budynku – wjazd windą.
Kontakt telefoniczny i e-mail do Ośrodka pozostają bez zmian tj. e-mail, tel. 68 3849 102.

Wernisaż "Tacy Sami"

W dniu 15 czerwca 2021 roku Seniorzy udali się z wizytą do Zbąszyneckiego Ośrodka Kultury na wystawę prac pn. „Tacy Sami” przygotowaną przez osoby z niepełno sprawnościami. Na wernisażu można podziwiać prace, które są wykonane za pomocą różnych materiałów i technik.  
czytaj dalej
1 2 3 4 5 6 ... 34 »

Lokalna TV

ZTVi Zbąszynek

Miasta partnerskie

  • Herb miasta partnerskiego - Zbąszyń
  • Herb miasta partnerskiego - Bedum
  • Herb miasta partnerskiego - Peitz

Jednostki organizacyjne

Kontakt

   68 38 49 140
   Urząd Miejski w Zbąszynku ul. Rynek 1 
         66-210 Zbąszynek
 
         Godziny pracy:
         poniedziałek           7.30 - 17.00
         wtorek - czwartek  7.30 - 15.30
         piątek                       7.30 - 14.00
 
 
_______________________________________
 
 


 
Logo: e-line Systemy Internetowe - wykonawca serwisu internetowego