Kalendarium

Kalendarz imprez

Aktualności

  • 16-08-2023

Wręczenie tytułów „Zasłużony dla Gminy Zbąszynek”

Tytuł „Zasłużony dla Gminy Zbąszynek” przyznawany jest mieszkańcom miasta i gminy Zbąszynek za działalność gospodarczą, społeczną, kulturalną, sportową w tym także za twórczość artystyczną literacką, naukową oraz inne osiągnięcia wyróżniające miasto i gminę. Tytuł ten jest wyrazem wyróżnienia i uznania.
Zarządzeniami Burmistrza Zbąszynka z dnia 11 sierpnia 2023 roku tytuł „Zasłużony dla Gminy Zbąszynek” został przyznany Pani Ewie Kubickiej i Panu Wojciechowi Wittke. Uroczyste wręczenie tytułów przez Burmistrza Zbąszynka Wiesława Czyczerskiego odbyło się 13 sierpnia 2023 roku podczas Dni Zbąszynka.
Poniżej przedstawiamy treści uzasadnień do nadanych tytułów:
„[…] Pani Ewa Kubicka od początku zawodowo związana z oświatą w Gminie Zbąszynek.  Swoją ścieżkę kariery zawodowej rozpoczęła od Przedszkola w Dąbrówce Wielkopolskiej. W latach ‘90 rozpoczęła pracę na stanowisku nauczyciela nauczania początkowego w dąbrowieckiej szkole podstawowej, gdzie równolegle rozpoczęła działania związane z kultywowaniem tradycji ludowych regionu.
    Jeszcze przed 2000 rokiem zapoczątkowała rozmowy i spotkania z najstarszymi mieszkańcami wsi Dąbrówka Wielkopolska. Jeżdżąc od domu do domu, szukała fragmentów dąbrowieckich pieśni, nagrywała wygrywane melodie. Pierwszym dużym osiągnięciem było zebranie chętnej grupy seniorów, którzy reaktywowali najstarsze dąbrowieckie pieśni. Dzięki temu od 23 lat zespół śpiewaczy Dąbrowszczanka, którego kierownikiem jest Ewa Kubicka kultywuje tradycje ludowe i chroni dąbrowiecki folklor od zapomnienia. 
    Ewa Kubicka idąc o krok dalej, rozpoczęła tradycje związane z Dąbrowiecką Nocą Świętojańską, które organizowała jako nauczyciel później dyrektor szkoły we współpracy z Radą Sołecką, a dalej Zbąszyneckim Ośrodkiem Kultury.  Była jednym z inicjatorów i współtwórców Stowarzyszenia Miłośników Dąbrowieckiej Kultury Ludowej. Pracowała przy statucie stowarzyszenia oraz była jego zaangażowanym członkiem. Jako pierwsza, wróciła razem z uczniami szkoły i  kapelą koźlarską do tradycji Cymprowania, którą w późniejszych latach rozbudowała nieformalna grupa Wiesioło.
   Ewa Kubicka jako Dyrektor Szkoły Podstawowej Pomnik Rodła w Dąbrówce Wielkopolskiej, uruchomiła Izbę Pamięci, nadała jej nowy charakter oraz otworzyła ją dla zwiedzających, wprowadzając wśród uczniów rolę przewodników.
    Ewa Kubicka wspólnymi siłami z Wojciechem Wittke założyła Ludowe Ognisko Muzyczne przy dąbrowieckiej szkole. Angażowała się w poszukiwania nauczyciela oraz pozyskiwanie instrumentów.
Wysiłek i zaangażowanie Pani Ewy oraz praca jaką wykonuje z niezwykłym poświęceniem  na  rzecz mieszkańców  Gminy Zbąszynek wzbudza nasz ogromny szacunek.
 
Mając powyższe na uwadze, przyznanie Pani Ewie Kubickiej tytułu: „Zasłużony dla Gminy Zbąszynek”  jest w pełni  uzasadnione.”
 
„[…] Pan Wojciech Wittke przez dziesiątki lat związany był z Regionalnym Zespołem Pieśni i Tańca. Jako zaangażowany członek zespołu, a od 1997 roku pełniący przez 11 lat funkcję kierownika, promował dąbrowiecką kulturę nie tylko w regionie, ale w kraju i w państwach europejskich. Nawiązane przez lata  kontakty sprawiły, że ludowi artyści mogli z dumą pokazywać swoją kulturę na Ogólnopolskich Festiwalach w Kazimierzu Dolnym czy w Bukowinie Tatrzańskiej. W swojej pracy społecznej skupiał się także na doskonaleniu umiejętności tanecznych, nawiązując współpracę z choreografami tańców ludowych. W tym okresie zespół składał się z grupy dorosłej, młodzieżowej i dziecięcej, której przygrywała Kapela Ludowa.
    Pomimo rezygnacji z funkcji kierownika RZPiT, Wojciech Wittke nie przestał angażować się społecznie w życie kulturalne Gminy Zbąszynek. Był aktywnym członkiem Stowarzyszenia Miłośników Kultury Dąbrowieckiej. Wspierał organizatorów Dąbrowieckiej Nocy Świętojańskiej, poprzez pozyskiwanie sponsorów, prowadzenie wydarzenia oraz współpracę z innymi zespołami. Organizował wyjazdy oraz pozyskiwał sponsorów na ogólnopolskie festiwale muzyków ludowych.
   Do dziś, dzięki niemu najmłodsi muzycy ludowi z Dąbrówki Wielkopolskiej doświadczają udziału w największych festiwalach, przykładem może być tegoroczny wyjazd do Albanii. Dodatkowo Wojciech Wittke jest co roku jednym z prowadzących festiwale muzyki ludowej w Poznaniu oraz w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.
    Wojciech Wittke wspólnie z Ewą Kubicką zaangażowali się w utworzenie Ludowego Ogniska Muzycznego w Dąbrówce Wielkopolskiej. Dzięki temu zaangażowaniu, obecnie w Ognisku uczy się ponad 20 dzieci i młodzieży.
    Wojciech Wittke od 1972 r. jest czynnym druhem Ochotniczej Straży Pożarnej w Dąbrówce Wielkopolskiej. Był członkiem Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Świebodzinie oraz wieloletnim Sekretarzem Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Dąbrówce Wielkopolskiej. W latach 1992 – 2021 pełnił funkcję Prezesa Zarządu Oddziału Miejsko - Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej  w Zbąszynku. Za swój wkład w rozwój ochotniczych straży pożarnych był wielokrotnie odznaczany. W 2009 roku został odznaczony najwyższym odznaczeniem OSP czyli: „Złotym Znakiem Związku”.
 
Wysiłek i zaangażowanie Pana Wojciecha oraz praca jaką wykonuje z niezwykłym poświęceniem  na  rzecz mieszkańców  Gminy Zbąszynek wzbudza nasz ogromny szacunek.
Mając powyższe na uwadze, przyznanie Panu Wojciechowi Wittke tytułu: „Zasłużony dla Gminy Zbąszynek”  jest w pełni  uzasadnione.”

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

8Galeria zdjęć: Zasłużeni 2023

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Lokalna TV

ZTVi Zbąszynek

Miasta partnerskie

  • Herb miasta partnerskiego - Zbąszyń
  • Herb miasta partnerskiego - Bedum
  • Herb miasta partnerskiego - Peitz

Jednostki organizacyjne

Logo: e-line Systemy Internetowe - wykonawca serwisu internetowego