Kalendarium

Kalendarz imprez

Ważne Społecznie

Rada Seniorów planuje 2024

Dnia 6 lutego br. odbyło się spotkanie Zarządu Rady Seniorów Gminy Zbąszynek. Spotkanie prowadził przewodniczący Jan Mikuła oraz kierownik OPS w Zbąszynku Katarzyna Rucioch. Omówiono plany na nowy 2024 r. Uczestnicy spotkania przedstawili swoje propozycje do planu na 2024 r. Po wstępnym deklaracjach można powiedzieć, że będzie się działo.
Kierownik OSiR w Zbąszynku i radny rady powiatu świebodzińskiego Marcin Minta, przedstawił propozycje imprez sportowo-rekreacyjnych na obiektach im. Bogdana Niemca w Zbąszynku oraz zrelacjonował najważniejsze działania starostwa powiatowego w naszej Gminie.
Krzysztof Krzywak koordynator ds. zdrowia Urząd Miejski w Zbąszynku, zaprosił do udziału w realizowanym bezpłatnym programie wczesnego wykrywania osteoporozy oraz przedstawił działania na najbliższe miesiące w opiece specjalistycznej i POZ.
Kierownik OPS i Przewodniczacy Rady podziękował uczestnikom za przedstawienie swoich propozycji i za aktywny udział w spotkaniu.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

9Galeria zdjęć: Rada Seniorów 5.02.2024

Burmistrz dziękuje profilaktykom

Dnia 5 lutego br. odbyło się spotkanie osób działających na rzecz bezpieczeństwa społecznego w tym szczególnie w profilaktyce trzeźwości i przeciwdziałaniu przemocy. Gospodarzem spotkania był Burmistrz Zbąszynka. W spotkaniu uczestniczyli: przewodniczący Rady Miejskiej, pedagodzy i psycholodzy ze szkół Gminy Zbąszynek, psycholodzy i terapeuci działający w OPS w Zbąszynku, policjanci KPP w Świebodzinie/posterunek w Zbąszynku, strażnik miejski, kierownik OSiR, dyrektor ZOK, pracownicy Urzędu Miejskiego, członkowie gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. Spotkanie prowadziła kierownik OPS i zarazem przewodnicząca gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych (GKRPA).
Burmistrz Zbąszynka podziękował wszystkim działającym w sferze szeroko rozumianej pomocy osobom i rodzinom pokrzywdzonym. Podkreślił, że priorytetem w tych działaniach powinna być ochrona dzieci i osób starszych. Jest otwarty na wszelkie propozycje współpracy w szeroko rozumianym bezpieczeństwie społecznym i socjalnym mieszkańców Gminy.
Po przedstawieniu przez przewodniczącą GKRPA najistotniejszych działań podjętych przez komisję głos zabierali uczestnicy spotkania, dzieląc się swoimi doświadczeniami w pracy na rzecz pomocy osobom i rodzinom w rozwiązywaniu ich problemów. Omówiono także kilka systemowych rozwiązań na rzecz rozwiązywania powtarzających się problemów społecznych.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

4Galeria zdjęć: Spotkanie profilaktyków 5.02.2024

Spotkanie służb społecznych

31 stycznia br. w OPS w Zbąszynku odbyło się spotkanie służb pomocowych. Spotkanie prowadziła kierownik Ośrodka Katarzyna Rucioch. Omówiono problemy bezpieczeństwa społecznego i zdrowotnego mieszkańców Gminy Zbąszynek, w tym problem osób bezdomnych.

"LEPIEJE" rozstrzygnięte.

W ramach realizacji Narodowego Programu Zdrowia i Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych z okazji  rocznic: 100 lecia powstania ZBĄSZYNKA i 100 rocznicy urodzin WISŁAWY SZYMBORSKIEJ zorganizowano konkurs-zabawę pt. "LEPIEJE 2023".
2023 rok to ROK poetki Wisławy Szymborskiej, 100 rocznica urodzin. Jej wiersze niosą mądrość i niepowtarzalny humor, są przy tym dobre na każą okazję. Korzystając z wzorów poetki – sięgnęliśmy po jej zabawne „Lepieje”, Świetna zabawa!
Lepieje – co to za gatunek?
"Lepiej" - krótki, żartobliwy wierszyk o strukturze dwuwiersza, rymowany, zazwyczaj pisany ośmiozgłoskowcem. Pierwszy wers lepieja zaczyna się od słowa: „lepiej”, „lepszy”, „lepsza”, „lepsze”, natomiast drugi wers od słowa: „niż”, „niźli”, „niżeli”, „aniżeli”.
Partnerem konkursu była GKRPA a patronat honorowy objął Burmistrz Zbąszynka.
11 osobowe JURY wybrało najciekawsze "lepieje" o Zbąszynku.
 
I NAGRODĘ otrzymała MAŁGORZATA GOŁEK za następujące lepieje:
 • „Lepiej po Zbąszynku pospacerować, niż w czterech ścianach domu się chować
 • „Lepsza w Zbąszynka hala sportowa, niżli arena międzynarodowa”
 • „Lepiej w Zbąszynku rowerem pojeździć, niż w jakimś kątku w domu się gnieździć”
II NAGRODA przypadła MICHALINIE BURAKIEWICZ za lepieje:
 • „Lepiej jeździć wokół „Jeziorka Koźlarskiego’ na rowerze, niż siedzieć w domu przy komputerze.”
 • „Lepszy Zbąszynek o zmroku, niż Paryż w środku roku.
 • „Lepszy nasz Zbąszynek mały, niż daleki świat cały”
III NAGRODA trafiła do JAKUBA BURAKIEWICZA za lepieje:
 • „Lepiej leczyć się ziołami, niż w przychodni stać godzinami.”
 • „Lepiej przy „Lodomotywie” spotkać się z kolegami, niż się nudzić popołudniami.”
WYRÓŻNIENIE wręczono  dla DZIENNEGO DOMU "SENIOR-WIGOR" W Zbąszynku - „Lepiej chodzić po Zbąszynku, niż po Ciechocinku”.
 
Nagrody i wyróżnienia wręczył Burmistrz Zbąszynka, Przedstawiciel GKRPA oraz organizator konkursu - Koordynator ds. zdrowia w dniu 8 września br. na Jeziorku Koźlarskim, w trakcie pikniku "Pożegnania Lata", organizowanego przez Radę Seniorów Gminy Zbąszynek i Ośrodek Pomocy Społecznej w Zbąszynku.
Gratulujemy nagrodzonym pomysłu i życzymy dalszych sukcesów twórczych.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

9Galeria zdjęć: Lepieje2023

9.06. - nieczynny punkt pomocy prawnej

Informuję, że 9 czerwca br. - piątek, NIECZYNNY jest punkt nieodpłatnej pomocy prawnej w ZOK w Zbąszynku. Zapraszamy 16 czerwca od 8:00 - 12:00. Pełna informacja o pomocy prawnej na stronie KLIKNIJ.

LEPIEJE - konkurs

 • Zakończył się I etap konkursu-zabawy pt. "Lepieje 2023". Wpłynęło 16 propozycji. JURY wybiorze trzy najciekawsze "lepieje" o Zbąszynku. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w lipcu.
  Drugi etap konkursu w 2024 r.
  Przykład: LEPIEJ W ZBĄSZYNKU W PARKU POSPRZĄTAĆ, NIŻ PO ULICACH BEZ CELU SIĘ KRZĄTAĆ.
   
- Konkurs - zabawa zostaje przedłużony do piątku, 9 czerwca br. ZAPRASZAMY.
 
2023 rok to ROK poetki Wisławy Szymborskiej, 100 rocznica urodzin. Jej wiersze niosą mądrość i subtelny, niepowtarzalny humor, są przy tym dobre na każą okazję.
Można też sięgnąć po jej zabawne „Lepieje”, a także – korzystając z wzorów poetki – próbować tworzyć własne. Świetna zabawa!
Lepieje – co to za gatunek?
"Lepiej" - krótki, żartobliwy wierszyk o strukturze dwuwiersza, rymowany, zazwyczaj pisany ośmiozgłoskowcem. Pierwszy wers lepieja zaczyna się od słowa: „lepiej”, „lepszy”, „lepsza”, „lepsze”, natomiast drugi wers od słowa: „niż”, „niźli”, „niżeli”, „aniżeli”.
 
W ramach realizacji NPZ i SRPS z okazji zbliżających się rocznic: 100 lecia ZBĄSZYNKA i 100 rocznicy urodzin WISŁAWY SZYMBORSKIEJ oraz 105 rocznicy ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOSCI zapraszamy NA KONKURS. Konkurs zabawa na LEPIEJE. 
TEMATYKA ZBĄSZYNEK I NIEPODLEGŁOŚĆ. Jeden z przykładów; Lepiej w Zbąszynku w parku posprzątać, niż po ulicach bez celu się krzątać.
 
Szczegóły na plakacie w załączeniu.
 

Załączniki

Już za kilka dni

DZIEŃ PRACOWNIKA SOCJALNEGO – KIEROWNIK OPS W ZBĄSZYNKU
 
Już za kilka dni obchodzony będzie Dzień Pracownika Socjalnego - to święto wprowadzone przez ustawę o pomocy społecznej z dnia 29 listopada 1990 r. Dzień Pracownika Socjalnego obchodzony jest co roku 21 listopada. Jest to szczególny wyraz uznania dla grupy zawodowej pracowników socjalnych i pomocy społecznej.
Pracownik socjalny jest osobą, która daje wsparcie, gdy wszystko inne zawodzi.
 
Dzień Pracownika Socjalnego jest świętem wszystkich pracowników służb społecznych, a w szczególności pracowników socjalnych.
 
Serdeczne życzenia poniżej w załączniku

Załączniki

104 ROCZNICA

11 listopada 2022 r. obchodziliśmy 104 Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W Gminie Zbąszynek jak co roku obchody miały charakter zadumy patriotycznej. Urywki z przegiegu uroczystości można obejrzeć w krótkim filmiku. Obchody wpisują się w działania integracyjne strategii społecznej Gminy Zbąszynek. Link poniżej.

Ojczyzno Ma

Dnia 4.11.2022 r. w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze odbył się finał diecezjalnego konkursu "Ojczyzno Ma". Konkurs był skierowany do uczniów ostatnich klas szkół podstawowych. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą na temat Polski z zakresu historii, geografii, religii czy administracji. Brało w nim udział około 40 uczniów szkół podstawowych z województwa. Szkołę Podstawową w Dąbrówce Wlkp. reprezentowały uczennice Julia Kozaczka, Amelia Löchert, Emilia Hołyńska pod opieką nauczyciela pana Macieja Szulca.
W konkursie najlepiej wypadła  Julia Kozaczka, która dostała się do najlepszej dziesiątki, czyli ścisłego finału, dzięki czemu uzyskała tytuł finalistki konkursu.
Szkołę Podstawową w Zbąszynku reprezentowali Konrad Zaleski i Marcel Nowak - opiekun pani Agata Nehring
Szkołę Podstawową z Kosieczyna Lena Lechman, Maksymilian Wetklo i Filip Bielecki – opiekun pan Karol Prządka.
Maksymilian Wetklo również dostał się do ścisłego finału i uzyskał tytuł finalisty konkursu.
Organizatorem 13. edycji konkursu była Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej.
GRATULUJEMY. JESTEŚMY Z WAS DUMNI.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

6Galeria zdjęć: Ojczyzno Ma

Podpisali Porozumienie

8 listopada w Zbąszynku pomiędzy LLP Spółka z o.o. z siedzibą w Sulechowie a Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Zbąszynku podpisane zostało POROZUMIENIE dot. wypracowania zasad współpracy pracowników socjalnych z pracownikami ochrony zdrowia Centrum Medycznego Topmed w Zbąszynku. W porozumieniu zapisamo działania w kierunku świadczenia usług w zakresie konsultacji medycznej w przypadku podejrzenia przemocy w rodzinie dot. dziecka oraz działań informacyjnych i profilaktycznych w trakcie badań w POZ rodzin z dziećmi, które mogą być zagrożone występowaniem przemocy.
Porozumienie wypełnia lukę jaka zaistniała w ustawie o przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

3Galeria zdjęć: Porozumienie

1 2 3 »

Lokalna TV

ZTVi Zbąszynek

Miasta partnerskie

 • Herb miasta partnerskiego - Zbąszyń
 • Herb miasta partnerskiego - Bedum
 • Herb miasta partnerskiego - Peitz

Jednostki organizacyjne

Kontakt

   68 38 49 140
   Urząd Miejski w Zbąszynku ul. Rynek 1 
         66-210 Zbąszynek
 
  

 
Logo: e-line Systemy Internetowe - wykonawca serwisu internetowego