Kalendarium

Kalendarz imprez

Zdrowie

Dentysta

Z uwagi na zakończenie działalności dwóch gabinetów stomatologicznych / lekarze dentyści przeszli na emeryturę / w Przychodni w Zbąszynku, Burmistrz Zbąszynka zabezpieczył opuszczone lokale w Przychodni na potrzeby stomatologiczne. Ze strony Gminy wykonana została inwetaryzacja obiektu. Gabinety wymagają gruntownego remontu. Prowadzone są w tym zakresie rozmowy i trwają poszukiwania, co nie jest łatwe, jak najlepszego rozwiązania w tym obszarze ochrony zdrowia.
W załączeniu wykaz poradni stomatologicznych realizujących kontrakt z NFZ prowadzących działalność w sąsiedztwie naszej Gminy.

Załączniki

Życzenia dla Pielęgniarek

Szanowne Panie Pielęgniarki i Położne, Szanowni Panowie Pielęgniarze
 
Burmistrz Zbąszynka i Przewodniczący Rady Miejskiej z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Położnych składają Wam serdeczne podziękowania za rzetelną pracę, opiekę i szacunek jakim darzycie w codziennej pracy wszystkich pacjentów i ich rodziny. Dzięki Waszej wiedzy i umiejętnościom osoby chore mogą czuć się bezpiecznie w każdym miejscu Waszej pracy.
Życzymy Wam wielu sił i zdrowia do dalszej realizacji wszystkich zawodowych obowiązków, wymagających zawsze poświecenia się na rzecz drugiego człowieka oraz pomyślności w życiu osobistym.
Wszystkiego najlepszego.
 
 
 
 
 
 
 
Mimo ciągłego postępu technologicznego w medycynie żaden aparat ani urządzenie nie jest w stanie zastąpić kompetencji, troski i współczucia, jakie daje człowiek pragnący służyć choremu i cierpiącemu.
To właśnie pielęgniarki i położne są przy swoich pacjentach w najtrudniejszych i najważniejszych chwilach życia. Towarzyszą podczas narodzin i ostatniego pożegnania. Zawsze gotowe nieść pomoc, wysłuchać, powiedzieć coś ciepłego. Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych jest więc znakomitą okazją, żeby docenić ich pracę, zaangażowanie i wybór wyjątkowego zawodu.
To zawód o dużej wartości społecznej, który cierpi na poważny deficyt kadry. Ranking Barometru Zawodów z 2019 roku wskazuje, że pielęgniarki nadal pozostają wśród zawodów deficytowych.
Święto obchodzone corocznie 12 maja ustanowione zostało przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek (ICN) na Kongresie w Meksyku w 1973 roku. Data wybrana została nieprzypadkowo. Tego dnia urodziła się Florence Nightingale, prekursorka nowoczesnego pielęgniarstwa, założycielka pierwszej szkoły pielęgniarstwa (w 1860 roku przy szpitalu św. Tomasza w Londynie).

Pogram pilotażowy badania stóp dzieci i młodzieży

W województwie lubuskim ruszył pilotażowy program  badania stóp dzieci i młodzieży. Realizatorem programu jest Zakład Opieki Zdrowotnej REH-MED. Sp. z o.o. ul. Jarzębinowa 3 w Żaganiu.
Do programu można zgłaszać się z dzieckiem bez skierowania. Pacjenci przyjmowani są według kolejności zgłoszeń.
Program jest przeznaczony dla dzieci w wieku od 5. do 16. roku życia i będzie realizowany w latach 2023-2025.

KALENDARZ BADAŃ

Chorzy z nowotworami rozpoznanymi we wcześniejszych stopniach zaawansowania mają istotnie większe szanse na wyleczenie. Warunkiem sukcesu jest zachowanie tzw. „czujności onkologicznej”, która powinna obowiązywać całe społeczeństwo. Wyraża się ona znajomością podstawowych objawów choroby nowotworowej, cyklicznym przeprowadzaniem podstawowych badań profilaktycznych oraz natychmiastowym zgłaszaniem się do lekarza w wypadku wystąpienia niepokojących symptomów mogących sugerować raka. Na czym polega profilaktyka raka? Jakie badania pomogą wykryć chorobę nowotworową? Jak uchronić się przed zachorowaniem na nowotwór? Zapoznaj się z naszym Kalendarzem Badań Profilaktycznych.

ZOBACZ: Kalendarz badań profilaktycznych https://www.zwrotnikraka.pl/kalendarz-badan-profilaktycznych-kobieta-mezczyzna/

Ochrona Zdrowia na sesji

24 kwietnia br. Radni Rady Miejskiej w Zbąszynku przyjęli informację dot. ochrony zdrowia w Gminie Zbąszynek za 2022 rok. Szczegółowy raport poniżej w załączeniu.
 
Zadania do realizacji w 2023 roku:
 
Wydatki w zakresie utrzymania obiektu
 • zrealizować remont budynku Przychodni przy ul. Długiej; termomodernizacja z remontem tarasu i zagospodarowaniem terenu;
 • przeprowadzić remont pomieszczeń pod poradnie stomatologiczną;
 • wspierać działania CM Topmed w zakresie poszerzania opieki specjalistycznej i otwarcia m.in. poradni endoskopowej.
Wydatki w zakresie ochrony i promocji zdrowia
 • kontynuować program wczesnego wykrywania wad słuchu i wzroku wśród uczniów klas I;
 • dofinansować zadania w zakresie organizacji poradni zdrowia psychicznego;
 • dofinansowywać zadania w dostępie do świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej np. zakup aparatu RTG do poradni stomatologicznej;
 • promować wspólne działania ze szkołami problematyki nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży ;
 • wspierać  bezpłatny ogólnopolski program profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy i raka prostaty;
 • prowadzić działania informacyjno-edukacyjne profilaktyki chorób układu krążenia (CHUK), Program profilaktyki chorób odtytoniowych (w tym POChP), ochrony zębów przed próchnicą,
 • rozwijać działania profilaktyki uniwersalnej i pierwszorzędowej,
 • organizować co najmniej raz w roku badania profilaktyczne dla osób starszych i grup zagrożonych chorobami układu krążenia – Lipidogram, TSH, PSA inne.
Informacje: www.zbaszynek.pl  zakładka  Dla Mieszkańca –Zdrowie, Zbąszynecki Kwartalnik.

Załączniki

Choroba Parkinsona - 11 kwietnia 2023

Naukowcy biją na alarm - starzenia się społeczeństwa wywołuje tsunami chorób neurologicznych. JEDNĄ Z NICH JEST CHOROBA PARKINSONA. Każdego roku 11 kwietnia, czyli w dniu urodzin dr. Jamesa Parkinsona, mówi się o niej więcej, aby lepiej zrozumieć to schorzenie oraz uzmysłowić ludziom, jak mocno zmienia ono życie chorego oraz jego najbliższych.
 
czytaj dalej

Wyjazd do sanatorium - poradni krok po kroku

Wyjazd do sanatorium 
W Polsce nie brak miejscowości słynących z naturalnych właściwości wód leczniczych.  Kiedyś wyjazdy do uzdrowisk określano, jako wyjazdy do wód!
Z lecznictwa uzdrowiskowego korzystały wówczas osoby uprzywilejowane, władcy np. królowa Marysieńka, żona Króla Jana III Sobieskiego, osoby kultury i sztuki.
Obecnie z tej formy leczenia może korzystać każdy z nas.
Skierowania do sanatoriów lub rehabilitację uzdrowiskową wystawiane są teraz także w formie elektronicznej. E-skierowanie wraz z informacją o jego statusie dostępne jest w Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji mojeIKP.
 

Mammografia w Zbąszynku

MAMMOGRAFIA - ZAPRASZAMY
Mammografia wykrywa raka piersi we wczesnym stadium rozwoju – gdy nie ma żadnych niepokojących objawów. Wcześnie rozpoczęte leczenie zwiększa szansę na stuprocentowe wyleczenie. Bezpłatną mammografię mogą wykonać kobiety pomiędzy 50 a 69 rokiem życia raz na 2 lata a w przypadku obciążeń genetycznych raz na rok. Gorąco zapraszamy wszystkie uprawnione panie z Gminy Zbąszynek, w tym już urodzone 1973 r. Rejestracja pod nr telefonu 68 4141411 lub online www.diagnostyk.pl w godz. 8:00 – 16:00. Badanie wykonane w mammobusie w żadnym stopniu nie odbiega standardem od badania wykonanego w placówce stacjonarnej. Sprzęt, zainstalowany w mammobusie jest taki sam, jak stosowany w placówkach stacjonarnych, i podlega regularnym kontrolom technicznym.
W tym roku pierwsze badanie w mammobusie odbędzie się 5 kwietnia br.

Termomodernizacja Przychodni

Jak już wcześniej informowaliśmy rozpoczął się remont - Termomodernizacja budynku Przychodni przy ul. Długiej 1.
Przekazanie placu budowy firmie, Usługi Ogólnobudowlane Paweł Wośkowiak, odbyło się 7 grudnia 2022 r. Zakończenie remontu planowane jest na czerwiec 2023 r.
Przepraszamy Najemców i Pacjentów za utrudnienia związane z pracami remontowymi.
 
INFORMACJE BIEŻĄCE
 • Rozpoczęto prace montażowe schodów głównych - 22 maja - czerwiec
 • Prowadzone są prace izolacyjne i montażowe na tarasie - maj - czerwiec
 • Wykonano nowe, oddzielne podejście doprowadzenia wody do obiektu - 22-27 maja br.
 • Rozpoczęto wykładanie kostką polbrukową uliczki dojazdowej do obiektu od strony ul.Chrobrego - 10.05.2023 r.
 • Trwa ocieplanie budynku od ul. Długiej, Chrobrego oraz tarasu - maj
 • Od strony wschodniej i południowej położono już strukturę wraz z kolorem - kwiecień
 • Trwają prace przygotowawcze pod wymianę podłoża schodów i podjazdu oraz dróg dojazdowych.
 • Odbywa się wklejanie siatki na styropian – przygotowanie do położenia struktury.
 • 13-17.02.2023; prace drogowe przy ul. Kupieckiej; ocieplenie ściany północnej, wykop przy ścianie od ul. Długiej i  przygotowanie ściany do izolacji pionowej, wyburzanie słupów na podjeździe dla niepełnosprawnych ruchowo.
 • Obecnie dojście do świadczeń w Przychodni odbywa się wejściem głównym od ul. Długiej.
 • Informujemy, że na czas remontu podjazdu dla osób niepełnosprawnych ruchowo przy Przychodni w Zbąszynku przy ul. Długiej 1 wejście dla tych osób do Przychodni znajduje się od ul. Chrobrego. Oczywiście wszyscy pacjenci mogą korzystać z wejścia od ul. Chrobrego, można także wchodzić do Przychodni schodami prowadzącymi do apteki Moderna - wejście do Przychodni po prawej stronie. Już nieaktualne
 • W pierwszym etapie grudzień 2022 -styczeń 2023 wykonywane są prace przygotowawcze pod wykonanie izolacji pionowej w obrębie całego budynku.
 • Do piątku 23 grudnia będą trwały prace związane ze skuciem płytek elewacyjnych, co może powodować duży hałas. Prace pod oknami gabinetów lekarskich wówczas będą wykonywane w godz. 12:00 - 16:00.
Komunikaty z zakresu prac będą także zamieszczane na tablicy ogłoszeń przy wejściu do Przychodni.
 
Jeszcze raz przepraszamy i liczymy na wyrozumiałość.
W razie pytań tel. do kontaktu 693989143.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

34Galeria zdjęć: Termomodernizacja Przychodni

Lekarz pulmonolog

Centrum Medyczne TOPMED w Zbąszynku informuję, że od 15 marca br. w Przychodni w Zbąszynku przy ul. Długiej 1 ramach Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej przyjmować będzie lekarz pulmonolog. Rejestracja tel. 68 381 70 73, lub osobiście w Przychodni.
Aby skorzystać z porady lekarza specjalisty, należy uzyskać skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (lub innego lekarza ubezpieczenia zdrowotnego).
 
Do najczęstszych chorób układu oddechowego zalicza się m.in. mukowiscydozę, zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, astmę czy odmę płucną. Diagnozowanie tego typu chorób jest zadaniem lekarza pulmonologa.
Nie każda osoba, która ma problemy z układem oddechowym, musi udać się na wizytę do specjalisty w dziedzinie pulmonologii – z wieloma schorzeniami wystarczy wybrać się do lekarza rodzinnego, który zaleci odpowiednie leczenie. Do pulmonologa powinny natomiast pójść osoby, które zaobserwują u siebie niepokojące objawy takie jak świszczący oddech, uczucie ściskania w klatce piersiowej, uciążliwy kaszel, duszności, krwioplucie, nawracające infekcje układu oddechowego, utrata tchu nawet przy niewielkim wysiłku. Wizytę u pulmonologa powinni też złożyć palacze, również ci, którzy palą e-papierosy oraz osoby narażone na wdychanie dymu papierosowego.
Wizyta u pulmonologa w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia wymaga skierowania, które wystawia najczęściej lekarz rodzinny – to on na podstawie wywiadu i zaobserwowanych u pacjenta objawów decyduje, czy niezbędna jest wizyta u lekarza specjalisty.
1 2 3 4 5 6 ... 15 »

Lokalna TV

ZTVi Zbąszynek

Miasta partnerskie

 • Herb miasta partnerskiego - Zbąszyń
 • Herb miasta partnerskiego - Bedum
 • Herb miasta partnerskiego - Peitz

Jednostki organizacyjne

Kontakt

   68 38 49 140
   Urząd Miejski w Zbąszynku ul. Rynek 1 
         66-210 Zbąszynek
 
  

 
Logo: e-line Systemy Internetowe - wykonawca serwisu internetowego