Kalendarium

Kalendarz imprez

Zdrowie

Czyżby zdrowie było najważniejsze?

 
Jeżeli ma być ważne to zadbajmy o nie. Dzisiaj jest ku temu okazja, aby zmienić swój styl życia i rozpocząć prawidłowe żywienie oraz aktywne spędzanie czasu wolnego. 24 października 2022 r. Dzień Walki z Otyłością.
Otyłość jest jedną z chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Cierpią na nią ludzie niezależnie od wieku i płci. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) mówi o epidemii - na świecie co roku z powodów powiązanych z otyłością i nadwagą umiera kilka milionów ludzi. Eksperci szacują, że w roku 2025 co czwarta osoba na świecie (2,7 mld ludzi) może cierpieć z powodu nadwagi lub otyłości. Według danych GUS w Polsce z problemem nadmiernej masy ciała zmaga się 62 proc. mężczyzn i 46 proc. kobiet, zaś co piąty Polak jest otyły. Wyniki badań IŻiŻ z ostatnich kilkunastu lat potwierdzają, że nadwaga i otyłość w polskim społeczeństwie stale przybiera na sile, a największa dynamika wzrostu zaburzeń odżywiania dotyczy dzieci i młodzieży. Problem otyłości coraz częściej dotyczy więc nie tylko osób dorosłych, ale również dzieci i młodzieży. Wg badań krytyczną grupę stanowią dzieci w wieku 7-13 lat.
Nadwaga i otyłość definiowane są jako nieprawidłowe i nadmierne nagromadzenie tłuszczu, które stanowi zagrożenie dla zdrowia. Otyłość można zdiagnozować za pomocą kilku wskaźników tj.: obwodu talii (OT), wskaźnika masy ciała (BMI – Body Mass Index), wskaźnika talia-biodra (WHR – Waist to hip ratio). Wskaźnik masy ciała (BMI) powyżej 25 uważa się za nadwagę, a powyżej 30 za otyłość.
 
czytaj dalej

Burmistrz dziękuje Ratownikom.

Burmistrz Zbąszynka wszystkim Ratownikom i Ratowniczkom, w tym szczególnie stacjonującym w Przychodni w Zbąszynku  z okazji ICH ŚWIĘTA życzy satysfakcji z wykonywania Tej pracy oraz samych udanych akcji ratowania życia ludzkiego. Dziękuje także za codzienny trud i wysiłek oraz poświęcenie na rzecz drugiego człowieka.
 
Dzień Ratownictwa Medycznego – święto polskiego ratownictwa medycznego, po raz pierwszy obchodzone 13 października 2006 w Wyszkowie w województwie mazowieckim. Zostało ono powołane Ustawą z dn. 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

Dlaczego jodek potasu nie dla osób 60+

WIELU MIESZKAŃCÓW pyta dlaczego w działaniach prewencyjnych na wypadek ewentualnego zagrożenia radiacyjnego nie objęto osób w wieku 60+.
Okazuje się, że w tym postępowaniu nie ma żadnego drugiego dna, a wynika to po prostu z przesłanek MEDYCZNYCH i wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia.
Taka tabletka jodku potasu mogłaby zrobić więcej szkody niż pożytku. Osoby powyżej 60-tego roku życia po zażyciu takich tabletek mają większe ryzyko powikłań. Może to być nadczynność tarczycy czy zapalenie tarczycy. W konsekwencji może to prowadzić do migotania przedsionków, które może potem spowodować udar. Osoby powyżej sześćdziesięciu lat mają zdecydowanie mniejsze ryzyko zachorowania na nowotwór tarczycy. Tak naprawdę jodek potasu chroni przed jednym tylko nowotworem - rakiem tarczycy. Z tego względu jest to wskazane u osób młodszych i dzieci. U nich jest większe ryzyko zachorowania na raka tarczycy. U osób starszych to ryzyko jest mniejsze, ale większe są powikłania po przyjęciu tych tabletek.
Broszura

Badania profilaktyczne

Z okazji Zbąszyneckiego Święta Seniora, Burmistrz Zbąszynka zaprasza osoby 60+ na badania profilaktyczne, które odbędą się 12 października br. w Przychodni Lekarskiej w Zbąszynku w pomieszczeniach AOS CM TOPMED - niski parter. Profilaktyka nowotworowa i układu krążenia: PSA, TSH, lipidogram, cholesterol, trójglicerydy, badanie poziomu cukru i ciśnienia. Będzie można uzyskać poradę dietetyka oraz wykonać badanie słuchu. Wcześniej, 3 października odbyły się badania mammograficzne z programu profilaktyki raka piersi. Przebadało się 91 mieszkanek Gminy Zbąszynek.
Informacje na plakacie w załączeniu.

Załączniki

Deklaracja podpisana

Dnia 9 września 2022 r. w Zbąszynku, w trakcie Pikniku Seniorów Gminy Zbąszynek i Uroczystego Otwarcia Roku Akademickiego Zbąszyneckiego UTW, w przeddzień obchodów Międzynarodowego Dnia Udzielania Pierwszej Pomocy następujący Partnerzy: Gmina Zbąszynek, LLP Spółka z o.o. – Centrum Medyczne TOPMED, Gabinet lekarski POZ Mirosławy Łuciów-Stawickiej, Rada Seniorów Gminy Zbąszynek, Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji, mając na uwadze zdrowie mieszkańców Gminy Zbąszynek, postanowili wspólnie działać na rzecz ochrony zdrowia, w tym szczególnie profilaktyki wczesnej i promocji zdrowia.
Partnerzy podpisując deklarację współpracy przekonani są,  że podejmowane działania w krótszej lub dłuższej perspektywie czasowej przyniosą wymierne korzyści zdrowotne dla społeczeństwa lokalnego.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

7Galeria zdjęć: Deklaracja

Panowie, dajcie się zbadać!

15 września obchodzimy Europejski Dzień Prostaty. Ustanowiony został przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne (European Association of Urology – EAU).
Raka prostaty co roku diagnozuje się u ponad 15 tys. mężczyzn w Polsce, a wskaźnik umieralności wśród pacjentów z tą chorobą sięga nawet 50 proc. Wcześnie wykryty rak daje bardzo duże szanse na pełne wyleczenie.
Dlaczego więc tylu Polaków umiera na ten nowotwór?
Rak Prostaty stanowi piątą najczęstszą przyczynę śmierci polskich mężczyzn. Wśród nowotworów ustępuje tylko rakowi płuc. Z powodu guzów tego niewielkiego gruczołu znajdującego się pod pęcherzem moczowym co roku umiera ponad 5 tys. Polaków. Co więcej, liczba zachorowań z roku na rok rośnie. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów w przeciągu ostatnich 30 lat zachorowalność wzrosła blisko siedmiokrotnie. Polska jest jednym z niewielu państw, w których – wbrew ogólnemu trendowi – zachorowalność i umieralność na nowotwór gruczołu krokowego (jak czasem nazywana jest prostata) wzrasta.
Więcej informacji w załączniku.

Załączniki

Laboratorium, zmiana godzin

Laboratorium Diagnostyka w Przychodni Lekarskiej w Zbąszynku przy ul. Długiej 1 z uwagi na urlop pielęgniarki do 6 września 2022 r. czynne codziennie w godz. 8:00-10:30. Pobranie materiału do 10:00.

Bezpłatne badania 40+

Do programu pilotażowego kwalifikują się osoby, które m.in odpowiedzą na pytania ankietowe programu pilotażowego za pośrednictwem:
  • infolinii 22 735 39 53 (w godzinach 8:00-18:00, koszt połączenia zgodny z taryfą operatora)
  • lub za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta.
Na podstawie ankiety zostaną ocenione czynniki ryzyka.
Świadczenia opieki zdrowotnej będą udzielane na podstawie skierowania w postaci elektronicznej wystawionego przez system.
Zatem każdy uprawniony będzie mógł skorzystać z pakietu badań diagnostycznych w punkcie, który będzie realizował program „Profilaktyka 40 PLUS”. Wystarczy, że zgłosi się do placówki z dowodem osobistym. Jednocześnie uprawnieni będą mieli prawo wyboru świadczeniodawcy spośród podmiotów, które zawarły umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia o realizację programu pilotażowego.

Druga dawka przypominająca

Komunikat nr 26 Ministra Zdrowia w sprawie podawania dawek przypominających przeciw COVID-19 w Narodowym Programie Szczepień - 21.07.2022
Minister Zdrowia mając na uwadze zalecenia Zespołu ds. Szczepień Ochronnych z dnia 18 lipca 2022 r. przygotowane w oparciu o stanowisko ekspertów Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz Europejskiej Agencji Leków (EMA) ds. szczepień przeciw COVID-19 (Emergency Task Force - ETF) z dnia 11 lipca 2022 r., informuje, że od dnia 22 lipca 2022 r. rozpoczął się proces szczepień drugą dawką przypominającą u osób, które ukończyły 60 lat oraz osób, które ukończyły 12 lat i mają wskazania do szczepienia w związku z zaburzeniami odporności.
W Zbąszynku szczepienia przypominające prowadzi CM TOPMED w Przychodni przy ul. Długiej 1, pokój nr 22. Szczepienia odbywają się w każdą środę w godz. 12:00-15:00. Wcześniejsza rejestracja pod nr tel. 68 381 70 74.
czytaj dalej

Gdy zobaczyłam wyniki, ugięły się pode mną nogi.

Warto podjąć ten "wysiłek". Spędziłam 12 minut w mammobusie i mogę dziś powiedzieć, że to 12 minut uratowało mi życie - mówi w rozmowie z cyklu "Między nami" Katarzyna Piekarska, która kilka dni temu poinformowała, że ma raka piersi.
Teraz, latem jest bardzo dużo akcji, można się zbadać za darmo. Ja dodatkowo zrobię też badania genetyczne, dzięki którym będę to już miała całkowicie pod kontrolą. Dlatego, szanowne panie, błagam: badajcie się.
W Zbąszynku 1 lipca br. przebadało się w mammobusie 77 mieszkanek Gminy Zbąszynek. Zaproszone były 92 panie. 15 kobiet nie dotarło na badania. Czyżby były ważniejsze sprawy niż badanie? Katarzyna Piekarska mówi dzisiaj, że nie ma ważniejszych spraw. Wakacje są dobrym czasem na zadbanie o swoje zdrowie.
1 ... 4 5 6 7 8 ... 18 »

Lokalna TV

ZTVi Zbąszynek

Miasta partnerskie

  • Herb miasta partnerskiego - Zbąszyń
  • Herb miasta partnerskiego - Bedum
  • Herb miasta partnerskiego - Peitz

Jednostki organizacyjne

Logo: e-line Systemy Internetowe - wykonawca serwisu internetowego